Sv: Kandar
Du bör inte betsla upp till kandar, det du fuskar med i grunden får du i nacken sen när du börjar tävla. Gör allting ordentligt från början istället för att "fuska"
Du har långt till LA där man har kandar, du måste först få godkända procent i LC & LB och sånt tar tid, hästen måste även lära sig att baraför här är en massa häftiga människor så är det inget travlopp utan hästen måste behålla lugnet utan att hetsa upp sig.
Rid hästen på ett vanligt tränsbett när du tränar hemma.
Skulle du känna att du inte klarar av han vid UTERITTER så ta isåfall ett pessoabett och sätt tygeln i översta ringen till att börja med, skulle du inte klara hålla han så flytta ned tygeln ett hål, eller sätt på ett pelhamdelta. Det är en rem som sätts fast i översta och understa ringen, du fästar sedan tygeln i själva remmen, be någon kunnig att visa dig. Då regleras bettets skärpa beroende på hur mycket du tar i munnen på han. DVS MJUK hand !!
Men skaffa en tränare och rid mycket markarbete, lär hästen att slappna av och lyssna på dig. Kräv inte mer än vad han psykiskt klarar.
Han har gått på banan och där lär sig hästarna att ta stöd på bettet för att hålla balansen när dom travar. Uppkäket är till för hästar som extra stöd för kusken inte skall behöva ha allt i händerna samt för att stagda upp hästen så den vågar trava ut på ett bättre sätt utan att falla i galopp.
Försök att släppa lite på tyglarna så han själv måste leta upp bettet och söka stöd, rid mycket volter, serpentiner, gör massor av massor av halvhalter och se till att han faktiskt reagerar och lyssnar på dom !! När allt sitter i skritten och fungerar perfekt så börja lägga in övningarna i trav för att sedan galoppera.
Du kan göra övningarna i skogen, göra en volt runt ett träd, rida serpentiner runt stubbar, stenar..mm
Det du får är en häst som faktiskt väntar på dig och börjar lyssna. Försök variera passen så mycket som möjligt så han inte blir uttråkad och förrutser dig.
Lägg en bom på marken i paddocken och skritta fram till bommen lätta i sitsen och ge lite tygel så hästen sträcker ned och fram huvudet när ni går över bommen, byt varv, gör samma sak. Gör halt vid bommen andra gången, vänd bort med en framdelsvändning, rid runt, rid över bommen igen, byt varv, rid över igen.
behåll samma varv gör halt vid bommen osv...
Hästen kommer inte att våga trava iväg hur som helst för han vet inte vad som kommer att hända, och springer han iväg för snabbt och du begär en volt eller en sperpentin så kommer han nästintill stå på huvudet och det är obehagligt. Förhoppningsvis så lugnar han sig.
Lycka till