Måste bara berätta...

katie

Trådstartare
Sitter här som i ett lyckorus.:p För tre dagar sedan föddes en BC-kull.

Så om 8 veckor kommer det hem en liten Tim hit.:banana:
Ska bli så roligt med en liten buse i huset igen. De två andra är ju inte små och söta längre,;) De är bara stora & söta.;)

En bild på puppisarna och deras mamma.
es44.jpg
 
Sv: Måste bara berätta...

Ska bli.:laugh:

Om 4 veckor ska vi få träffa valparna för första gången. Gissa om det kommer blixtra från kameran. Risk för permanenta ögonskador.;)
 
Sv: Måste bara berätta...

Nej, ingen kennel. De kommer från Orust. Tror inte hon reggat kennelnamn än. Detta är hennes första kull.

e: Loki V1205/2007
u: Zackriassa Humlan V1072/2007
 
Sv: Måste bara berätta...

Den stackars uppfödaren kommer nog va helt galen på mig innan valpen hämtats.:p

"Ta nu en Massa kort. Allt måste dokumenteras."

Har ju inga bebiskort på mina andra galningar så på denna bara Måste jag ha det.;)
 
Sv: Måste bara berätta...

I slutet på denna veckan är det dags att för första gången få träffa valparna.

Här har jag suttit och räknat ner dagarna och blivit mer & mer glad och spänd för varje dag som gått. Vad händer då...:mad:

Ligger nerbäddad med världens feber, ansiktet är lika svullet som Rocky Balboas efter en fight (-blåmärkena) och hela kroppen sprängvärker.:cry:

Jag har gett mig fasen på att jag ska över till valparna som planerat så just nu har jag nya kompisar. Alvedon, Noni, Piggelin och en kylpåse.

Dags att lägga sig på soffan igen och kolla på vallningsfilmer. Kan jag inte vara ute och träna själv med hundarna så får jag se andra på dumburken som vallar istället.:grin:
 
Sv: Måste bara berätta...

Fy vad trist att du blivit sjuk precis innan det är dags att träffa valparna! Kom ihåg att dricka massor av vatten också och försök äta bra mat så blir du nog frisk snabbare. Klart du ska få gosa med valpisar mot slutet av veckan ;)
 
Sv: Måste bara berätta...

Det blev ingen tur för att hälsa på valparna förra veckan som planerat. Febern gav sig inte förrän i lördags.

Nu däremot, nu är det snabbt ner i duschen som gäller för nu ska det sniffas på puppisar.:bump:

Lovar att lägga ut bilder när jag kommer hem igen.
 

Liknande trådar

Hundträning (OBS! Långt inlägg) Hej! Jag har en border collie tik på över 1 år som jag har fått lite problem med i vallningen, annan träning och... 2 3
Svar
58
· Visningar
7 685
Senast: Ragdoll
·
Hundhälsa Obs långt inlägg. I slutet av maj sprang jag och min dvärgschnauzer Hasta ihop på en agilitytävling, vi flög iväg bägge två så jag vet...
Svar
4
· Visningar
1 054
Senast: igbest
·
Juridik & Ekonomi Jag vet inte vad jag vill med tråden men,, jag behöver lämna. Jag har koll på alla bostadsköer, privata hyresvärdar och blocket bostad... 8 9 10
Svar
187
· Visningar
25 107
Övr. Hund Hej alla! (Längre inlägg) Jag har i många år längtat efter en hund men har pga omständigheter inte haft den möjligheten förrän ett år... 2 3 4
Svar
64
· Visningar
8 450
Senast: Mabuse
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp