Munkpeppar=super, men hur länge?

Bukefalos 30 år!

Favina

Trådstartare
En jättebra örtblandning för hormonbesvär och det finns bevis på det! Min häst nämligen, hon rider på alla ston i hagen, året om. Hon vandrade i boxen och var orolig att hennes flock skulle försvinna.

Nu är hon jättelugn, boxgrannen som är ett sto kan ridas eller gå ut i hagen utan att hon blir orolig och hon rider inte längre på stona! Jätteskönt!

Men nu till frågan: Hur länge skall jag använda det? Tills flaskan är slut? Har köpt 1 liter (flytande) och ger 40 ml om dagen i 14 dagar. Nu skall den minskas till hälften. Men sen när flaskan är tom, skall jag köpa ny, men det här måste vara en kur eller något?

Tacksam för svar!

Kram Favina :bump:
 
Munkpeppar ska man bara behöva ge i en omgång, sedan skall hormonerna stabiliserat sig för gott. Men såklart, undantag finns ju förståss.
 
min valack är också lite galen i flikkorna i hagen :crazy:..kanske man skulle prova munkpeppar? var fick du tag på det?? :confused:
 

Liknande trådar

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp