Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Håller med. Sen så finns det många saker som läder kvalitén inte spelar ngn större roll på, så som grimma, pannband, nosgrimm och annat som inte har ngn belastning i.Allt i läder
Fast jag vill nog använda kvalitetsvaror framför märkesvaror.
Det finns så många dyra märkesprylar som är i usel kvalitet.
haha jag är också en nätspanare. resan från "jag kanske behöver" till grejen faktiskt ÄR i stallet är ofta några månader lång...Jag har mest märkesgrejer faktiskt. I det mesta, både till hästen och till mig själv. Dock är jag en notorisk nätspanare som kan bestämma mig för en pryl och sen har jag tålamod och väntar tills jag hittar den på rea eller så köper jag begagnat. Mycket jag har är faktiskt begagnat och ja, de är ofta i jättefint skick och sen håller de länge även för mig.
Prylens nödvändighet hinner vändas ut och in hundra gånger. Och när den väl landar är det festhaha jag är också en nätspanare. resan från "jag kanske behöver" till grejen faktiskt ÄR i stallet är ofta några månader lång...![]()
De flesta grejer har ju ett märke, men jag tänker mer på märkesprylar av lite dyrare märke. När tycker du det är värt att investera i de dyrare grejerna och när funkar det lika bra med "vanliga billiga"? Både till dig själv och till hästen/hästarna.
Har svårt att tro att du får mer än 5' för en kieffer donau idag.Passform är allt, och dyrast behöver inte nödvändigtvis inte vara bäst.
Det som jag har, som är riktigt dyrt, är mina Animo-kavajer. Dock köpta på rejäl rea. Sen har jag dyra hjälmar, men anser att huvudet får kostas på lite, så att säga. Sadeln var säkert dyr när den var ny, men idag tror jag inte den är värd mer än kanske 10-15k (Kieffer Donau -94).
Annars håller jag mig till mellanprismärken, och tycker faktiskt de är riktigt prisvärda![]()
Oj! Det var ju väldigt billigt!Har svårt att tro att du får mer än 5' för en kieffer donau idag.
Vad olika man kan tycka. Jag tycker JW generellt är överprissatt jmf med kvaliten. Har bla ett par tyglar. Det är utmärkt trevliga tyglar av bra kvalitet, men de är inte värda 800 spänn när jag kan få samma kvalitet för 500 kr hos annat märke.Mitt favvomärke är John whitaker för den fina balansen mellan pris och kvalitet , har lädegrimma, träns och sadelgjord därifrån.