Olika sitsstorlek på olika hästar?

Miljon

Trådstartare
Det här känns som en sån där fråga som har ett självklart svar, men jag gör någon tankekullerbytta och kommer inte på det :D
Iallafall. Jag har en sadel till ena ponnyn, som jag trivs väldigt bra i. Jag sitter bra, får lagom stöd, mycket bättre balans än med förra sadeln osv.
Idag provade jag den på andra ponnyn. Och döm om min förvåning när sadeln plötsligt kändes för liten O_o Inte för ponnyn alltså, men för mig! Och på andra ponnyn känns den perfekt.

Kan det bero på att ponnyn vars sadel det inte är, har mycket större rörelser och är "mer allt"? Påverkar sånt så att man kan behöva en större sadel? Tänker att det väl borde kunna göra att ryttaren rör sig mer och därför känns sadeln trängre... Men samtidigt känns det knasigt också? Eller?

Är det "normalt" att behöva olika storlek (på samma sadel) på olika hästar? Eller är det mig det är fel på? :crazy::nailbiting:
 
Mina sadlar passar båda mina hästar faktiskt och som tur är.
Den enahästen är mer nätt och den andre med mer massa. Sadlarna känns nog aningen 'rymligare' på den nätta hästen.

Vet inte hur jag ska förklara
men den maffigare är bredare och fyller ut sadeln mer även om bommen passar bägge. Kåporna slutar sas längre ner på den nätta hästen. Det gör även att det inte är garanterat samma stigläderlängd och jag upplever stt knästöden hamnar bättre på den ena än den andra. Jag sitter inte exakt likadant i samma sadel på mina hästar.
 
Samma jag svarade på också. Det är klart att samma sadel på en annan häst blir annorlunda då de är individer, därav mina svar.
fast sadelns sitsstorlek är ju densamma. Jag har samma sadlar på båda mina hästar ibland och sitter såklart olika rftersom den ena är rund som en tunna och den andra en sparris. Men platsen för rumpa och ben är ju densamma eftersom sadeln har ett visst mått...?
 
Jag förstår hur du tänker. Jag använder min sadel ibland till en kompis häst när jag rider den. Sadeln känns ju lika men jag hannar naturligt i en lite annorlunda position som hästen sätter mig i. Då jag får känslan av att jag vill länga stiglädren nått hål, de känns alltså kortare än på min egna häst.
 
Jag har samma sadel till mina båda och upplever den olika. Detta pga ena ponnyn är mer uppförsbacke och andra lite rakare. Även om det är marginellt känner jag en skillnad på vart i sadeln jag hamnar. Känns mindre på den rakare hästen.
 
Tänkte på samma sak när jag för ngn dag sedan la ponnyns 17" sadel på halvblodet (sadeln låg förresten perfekt :grin: självklart att promenadhästen passar i alla sadlar jag haft hemma och tävlingshästen inte passade i någon..)

Men ja sadeln som jag tycker är perfekt till lite tight för mig på fjordingen kändes stor för mig på halvblodet :o. Väldigt mysko då de har samma omfång också :p sadelgjorden var ett hål längre ner på halvblodet bara :p.
Att stigläderna kan behövas ändras mellan hästarna vet jag men att sitsen upplevs så pass större är väldigt mysko :).
Hoppsadeln som jag haft på både tävlings hästen och fjordingen har jag inte märkt ngn sådan skillnad på.
 

Liknande trådar

Utrustning Japp, då var det dags för det näst svåraste inköpet när det gäller hästar. Sadel. Jag har köpt en ung häst som både ska växa mer och...
Svar
5
· Visningar
429
Senast: Freazer
·
Utrustning Hej! Jag har nu ridit på ridskola i ett år och tycker verkligen att det är helt fantastiskt. Jag känner att jag börjar få en djupare...
Svar
9
· Visningar
704
Senast: cowgirl81
·
Utrustning Vi var iväg och tränade igår för nya tränaren. Hästen känns till en början helt ok när jag rider fram, men vart efter under... 2
Svar
25
· Visningar
2 221
Senast: super
·
Hästmänniskan Hej! Jag är 14 år och älskar hästar över allt annat (förstås);) Jag behöver tips och råd om hur vida jag ska göra med en svårhanterlig... 2
Svar
28
· Visningar
3 839
Senast: Ceta
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp