Olof Lundh om Falsterbo Horse Show: ”Missbedömde motståndet totalt”

Bukefalos 30 år!

För mig är det inte kompext alls. Höga vinstpenngar får inte stå över mänskligarättigheter och speciellt inte i en sport som här är kvinnodominerad så har sponsorer från länder med så vidrig kvinnosyn inte här att göra.
För helt ärligt vad sänder det ut för singlar till tjejer och unga kvinnor när sponsorernas pengar väger mer än deras rättigheter.

Det pratas om kulturutbyte, får jag träffa en "vanlig" kvinna från landet och utbyta kultur med om hur det är att vara ägd av sin pappa och senare sin man? Får jag prata med henne om hur det är att ha så få rättigheter jämfört med männen?
Nä tror inte det, det kulturutbytet handlar nog mer om att höjdarna inom ridsporten minglar och äter gott med ett kungahus och inget annat.
 

Liknande trådar

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

  • Valp 2026
  • Valp, tips och råd

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp