problem med magen

annie_cool

Trådstartare
Hej min hund har haft problem med sin mage en han var valp han tål inga starka maträtter eller nått sånt han har just nu låter hans mage som bara den jag vill hjälpa honom på nått sätt men jag vet hur jag ska göra på det bästa sättet tycker så synd om honom. har ni något bra tips hur jag ska kúnna hjälpa våran hund?
 
Sv: problem med magen

Hej min hund har haft problem med sin mage en han var valp han tål inga starka maträtter eller nått sånt

Vad ger du din hund för foder idag? De flesta hundar mår bäst på ett bra färdigt hundfoder. Om du själv ska "laga" hund mat måste du ha stor kunskap om vilka näringsämnen och proportioner av dessa ämnen som en hund behöver. Inte minst om de tär en växande valp du ska utfodra.

Det bästa du kan göra för din hund - efter att veterinären kollat att magen mår bra - är att bestämma dig för ett foder (bra), håller dig till det och undviker att blanda in allt möjligt som blev över på din egen tallrik.

En hund ska inte få starka maträtter - det är många som inte tål det. Dessutom finns det mycket som är direkt olämpligt för en hund av det vi själva äter t ex lök som kan medföra blodbrist.
 
Sv: problem med magen

En hund ska INTE äta människomat!

Ge hunden ett foder för just hundar så ska du se att magen fungerar normalt sedan.
 
Sv: problem med magen

Starka maträtter?? Vilka hundar tål starka maträtter då? Min skulle verkligen inte göra det. Kan du förtydliga frågan lite, är det hundmat hon inte tål eller era tacorester?
 
Sv: problem med magen

men jag ärt ensam hemma och jag har inget körkort

Är det akut får man fixa det iallafall, med taxi till exempel. Är det inte akut utan ett problem som bara behöver kollas upp i allmänhet så planerar man in det när det finns någon med bil tillgänglig.
 
Sv: problem med magen

Men var är din mamma, det är väl hennes ansvar att hunden får rätt vård och rätt foder eftersom du uppenbarligen inte klarar av att ta hand om dig själv.
(Jag vet vem du är efter dina andra trådar)

Du måste till veterinären med hunden om det är något fel på den! Sen kan veterinären hjälpa er till rätt foder för hunden.
 

Liknande trådar

Övr. Hund Jag behöver höra nya infallsvinklar. Jag har en ung tysk terrier. Är uppväxt med rasen, men hon är min första egna. Enda sedan jag... 2
Svar
23
· Visningar
2 352
Övr. Hund Jag har en cockerspaniel hane som är 2 år. Jag köpte honom när han var 5 månader och då var han inte socialiserad alls. Han har från... 2
Svar
26
· Visningar
2 288
Senast: Raderad medlem 147980
·
Hundhälsa Vi funderar på om vi ska utreda hunden för allergi eller inte och hade behövt lite tankar från er. Hunden är en 2-årig havanais. Inga...
Svar
11
· Visningar
1 122
Senast: Rumpnissen
·
Övr. Hund Hej! Postar här för första gången pga att jag har väldigt mycket ångest. Jag och min partner har pratat om hund i många år ingen av oss... 6 7 8
Svar
151
· Visningar
11 753

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp