Blir så himla irriterad!!
visst är det en deffekt punkt slut!
men det finns värre deffekter, ta nakenkatten te.x som inte tål varken sol eller kyla!! perserkatten som får ögonproblem och andningsproblem...vad gör man med såna??? slår ihjäl??
Vi har perserblod i våra katter, manx blod oxå men är icke dominant det enda som är kvar är den långa pälsen efter ngr generationer med utavel,
En av våra kattor som vi gav bort har även fått ungar med extra tår där anlaget verkar vara dominant, idag föds fjärde generationen efter henne där alla är utavlade med vanliga bondkatter men där lång päls och extra tår verkar vara dominant. Och inga av dom har haft ngr problem.
med det är det inte sagt något om dom som linjeavlar/inavlar, det är väldigt fel.
Våran katt med xtra tår är det inget fel på...gör bara lite ondare när han ska mysa....och tänker defintivt inte på honom som ett missfoster som vissa på detta forum vill hävda.