Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Kollade hemsidan som snabbast och jag blir personligen extremt tveksam när man börjar prata om syra-basbalans i kroppen. Lyckas man tex ändra pH-värdet i blodet är det livsfarligt och kräver vård.
Jag skulle lägga pengarna på några bra böcker om hållbar kost (eller gå till biblioteket och låna).
Jag har haft matkassar från olika håll innan och tycker det var bekvämt så jag funderade på om detta var något för att få in lite nya recept I mitt liv som är laktos och glutenfria nu när jag inte tål det längre. Är inte ute efter hälsoeffekterna mer än att jag har idetorka så det blir mycket samma, samma.
Priset beror väldigt mycket på var man handlar, om man satsar på eko osv. Inköpslistorna finns på webbplatsen (http://smartamaten.se/bli-medlem/aktuella-inkopslistor/) så man kan göra en egen uppskattning av vad kostnaden skulle bli.
Om du bor så att ICA direkt, coop, mathem, mat.se eller någon annan med webbshop med "självplock" levererar till dig kan du alltid plocka ihop din kasse där. För att få recepten behöver man förstås vara medlem, men det blir nog billigare än den färdigpackade SmartaMaten-kassen i alla fall.
Sedan bör man vara medveten om att riktigt mat faktiskt tar tid att laga - det är inga snabbmakroner och köttbullar vi pratar om, utan säsongsanpassade grönsaker och rotfrukter (som behöver skalas, hackas, skäras osv) med quinoa, bovete, linser, bönor, råris, fisk och ägg.
När det gäller om medlemmarna är nöjda eller inte så beror det självklart på vad man har för smak när det gäller mat, men här finns i alla fall en samling "testimonials": http://smartamaten.se/bli-medlem/erfarenheter/
Hästnyheter Jag fick dubbelkolla. Det står "...en sådan flytt...", där är det lite oklart vad som menas tycker jag. Generellt ger hela artikeln sken...