Snälla hjälp, kort bomlös sadel???

Bukefalos 30 år!

Status
Stängd för vidare inlägg.
Sv: Snälla hjälp, kort bomlös sadel???

Jag har dem båda hemma, så jag kan mäta ikväll om du vill? Det är ju lite mer exakt att mäta dem med måttband :idea:

Jag vet inte hur du mäter tillförlitlighet, men den som jag menar har inte koll. Eller vad anledningen nu kan vara till felaktiga uppgifter... :devil:

ja visst gör det, men nu vet ju inte jag hur pass ny/gammal sadel hon menade/ämförde med men jag har för mig hon skrev att de såldes ganska nyligen och är ju handsydda så de hade blivit kortare/längre.

men den du menar kanske inte är den jag menar:smirk:
 
Sv: Snälla hjälp, kort bomlös sadel???

Nu har jag inte läst alla inlägg emellan men jag har en häst med sadelläge på 37 cm och har en ST Comfort Shorty. Espaniolan är hacket kortare men Comforten fungerar mycket väl då den inte ligger på så mycket centrimetrarna längst fram och längst bak.

Och tro mig - den korta ryggen har varit ett MYCKET stort problem tidigare så om längden på Comforten skulle vara till nackdel så är det inget vi märker för denna sadel har varit räddningen för min hästs rygg som nu är precis lika bra som vilken annan hästs som helst.

Så testa en ST - de är riktigt korta och mycket sköna!

/Camilla

jaså, tack för ditt inlägg.
min hästs anläggningsyta är max 35cm(slarvigt mätt 36)
så den kortare vore kanske nåt, du har ingen bild på en sån kort och på din sadel när den ligger p¨å din hästs rygg?
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

  • Totaldissad sadel
  • Får ONT i vanliga bomsadlar
  • Bomlös sadel Valencia
  • Equipe bomvidder

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp