Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Vad gör ni om det är styrketräning som står på schemat för dagen? Några speciella övningar som är extra jobbiga eller är det ut och klättra i skogen som gäller?
Jag vill stärka hela överlinjen på min häst och framförallt att han ska muskla sig på översida nacke/hals mer. Har kört fast och kommer inte på vad jag kan göra mer för att styrketräningen verkligen ska ta. Att rida hästen i form är självklart men nu är jag ute efter det där lilla extra muskelbyggarträningen. Några tips, ideer eller tankar är välkomna
Bommar Cavalettiträning är ju helt suveränt för överlinjen! Dessutom går det att variera i det oändliga både i tempo, steglängd, rak linje vs solfjäder, höjd på bommarna osv. Likaså går det ju att variera uppsuttet med arbete från marken.
Dock tycker jag att den gamla hederliga gratisträningen i skogen, över stock och sten, är den som ger mest och är roligast i längden. Rider man inte bara på de upptrampade stigarna så finns det ju en hel del bommar i skogen om man säger så En liten avstickare från stigen varje uteritt med lite trixande och cirklande bland träden är en bra vana!
Hästmänniskan
Hej!
Jag är 14 år och älskar hästar över allt annat (förstås);)
Jag behöver tips och råd om hur vida jag ska göra med en svårhanterlig...