Tips på boots som inte ger skav?

Bukefalos 30 år!

Jen84

Trådstartare
Har boots fram på min häst vid arbete. Har hittills haft "vanliga" gummiboots med kardborreknäppning. Upptäckte efter passet igår att hon fått skav av dem.

Vad kan jag använda för boots istället? Vill gärna att de ger ett bra skydd för trampskador och att det inte fastnar massor med snö i dem (de används alltså utomhus).

Om hon har stl S på gummibootsen, innebär det att hon ska ha stl S på andra boots också? Eller hur vet man storlek?

//Jen
 
Sv: Tips på boots som inte ger skav?

Har neoprenboots på min, har inte haft några större problem med att snö fastnar vid ridning. I hagen kan det fastna lite men han har klarat sig utan skav de senaste åren och är hyperskavkänslig annars.
 
Sv: Tips på boots som inte ger skav?

Ha lite olika modeller, byt så ofta du kan, dom brukar trycka på lite olika ställen så att byta modell/sort ofta är bra.
 
Sv: Tips på boots som inte ger skav?

Prova boots i lite plastigare material. Gummi glider inte så lätt o skaver gärna.
 

Liknande trådar

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp