Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Äggrätter och libsticka är bra också!Angående omelett, har ni upptäckt njutningen med äggrätter o nymald muskot?![]()
Det måste testas!Äggrätter och libsticka är bra också!
En gryta med linser, kikärtor, burktomater, jordnötssmör och kyckling. Kan det vara @Mabuse som ligger bakom den..?
Åh! Det måste jag testa!Nästa år ska jag odla kikärtor igen. Det är ju jättekul!!!Hade glömt det. Och så himla gott, helt färska från landet. Söta plantor blir det också.
![]()
Åh! Det måste jag testa!
Det låter som min afrikanska gryta? Fast jag brukar ha i ingefära också.En gryta med linser, kikärtor, burktomater, jordnötssmör och kyckling. Kan det vara @Mabuse som ligger bakom den..?
Hur stora blir plantorna, ungefär?Ja gör det! Inte många som gör det, faktiskt. Tror till och med att det skulle funka som krukväxt. Åtminstone på balkong.
Det låter som min afrikanska gryta? Fast jag brukar ha i ingefära också.![]()
Hur stora blir plantorna, ungefär?
Hur ser de ut då, som vanliga ärter?Två decimeter höga ungefär och lika breda. Alltså det blir ju ingen jätteskörd på ett par plantor. Men nyplockade kikärter är gröna och supergoda.
Jätteskörd vill jag inte ens ha. Jag är mer typen som odlar 35 sorter på varsin kvadratdecimeter. Jag tycker överlag att den biologiska mångfalden är av särskilt intresse just när man äter av den. Men jag funderade på att prova kikärter inne nu under hösten-vintern, och uppenbarligen passar plantans storlek ypperligt för det. Så nu ska jag testa. Det brukar ju funka att grodda vanliga kikärtor man köper som mat, så jag antar att man även kan så dem?Två decimeter höga ungefär och lika breda. Alltså det blir ju ingen jätteskörd på ett par plantor. Men nyplockade kikärter är gröna och supergoda.
De ser ut som kikärter, men gröna.Hur ser de ut då, som vanliga ärter?