Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jag kommer från en socialistisk arbetarbakgrund med tydliga feministiska värderingar och det blir då väldigt tydligt för mig att "lantbrukarkretsar" är oerhört traditionella både när det gäller klass och andra typer av värderingar. Jag ser det hela tiden, för det är så kännbart annorlunda att hamna i något slags "övre-medelklass-lantbrukarsammanhang".Utveckla gärna, jag förstår inte
Hm jag kommer från feministisk medelklass och jag tycker inte det är så illa eller annorlunda. Men det kanske är min svärfamilj som är hyfsat modern ändå? Både mor och farmor till min har arbetat inom yrken som kräver högskoleexamen under barnens uppväxt och papporna har varit en aktiv del av barnens liv.Jag kommer från en socialistisk arbetarbakgrund med tydliga feministiska värderingar och det blir då väldigt tydligt för mig att "lantbrukarkretsar" är oerhört traditionella både när det gäller klass och andra typer av värderingar. Jag ser det hela tiden, för det är så kännbart annorlunda att hamna i något slags "övre-medelklass-lantbrukarsammanhang".
Om man har en annan bakgrund och hamnar i en annan del av de här kretsarna kanske det inte blir lika uppenbart?
Vem har sagt att det behöver vara illa? Och hur det ser ut beror ju på många faktorer.Hm jag kommer från feministisk medelklass och jag tycker inte det är så illa eller annorlunda. Men det kanske är min svärfamilj som är hyfsat modern ändå? Både mor och farmor till min har arbetat inom yrken som kräver högskoleexamen under barnens uppväxt och papporna har varit en aktiv del av barnens liv.
Bönder som arbetar med "vanliga"" jobb brukar väl kallas månskensbönder, och är kanske inte riktigt den typen av bonde som jag syftar på..Hm jag kommer från feministisk medelklass och jag tycker inte det är så illa eller annorlunda. Men det kanske är min svärfamilj som är hyfsat modern ändå? Både mor och farmor till min har arbetat inom yrken som kräver högskoleexamen under barnens uppväxt och papporna har varit en aktiv del av barnens liv.
Menade så illa mer som "oj shit här känner jag mig inte hemma"Vem har sagt att det behöver vara illa? Och hur det ser ut beror ju på många faktorer.
Nej det förstår jag. Det gjorde inte jag heller utan vad jag skrev om var vad fruarna gjorde, männen i släkten har arbetat heltid med sitt jordbruk de senaste hundra åren.Bönder som arbetar med "vanliga"" jobb brukar väl kallas månskensbönder, och är kanske inte riktigt den typen av bonde som jag syftar på..
Nä men det säger väl bara att du gått mellan två situationer som inte skiljer sig åt. Medelklass - medelklass?Menade så illa mer som "oj shit här känner jag mig inte hemma"
Jag kan bara utgå från de feministiska perspektivet när jag jämförde då det är vad vi verkar ha gemensamt och där är som sagt är min svärfamilj på samma nivå vilket säkert har gjort att jag inte ser några större skillnader.
Såklart man gör det, vore underligt annars. Märkte jag bara av att vara vän med en "överklass" på samma utbildning.Nä men det säger väl bara att du gått mellan två situationer som inte skiljer sig åt. Medelklass - medelklass?
Det säger ju inget om hur det ser ut i samhället i övrigt.
Och då blir mitt exempel kanske talande, där man märker klass tydligare när man faktiskt rör sig mellan dem?
Intressant frågeställning! I andra länder som tex England är ju språket mycket tydligare - när jag pluggade där var jag helt fascinerad av att två människor som inte bodde många mil från varandra kunde ha helt olika accenter. Jag vet att i USA säger man ung, överklassen planerar i fem generationer, medelklassen fem årtionden, arbetarklassen fem år och underklassen i fem veckor. Jag tror att det ligger lite i det, att de 'övre' klasserna i brist på annat ord generellt har mycket bättre överblick och planering om hur framtiden ska se ut, man vet vad som är rätt skola, rätt linje, rätt examen för att få rätt jobb. Dessutom har man ofta ett nätverk som kan hjälpa vänners barn in på arbetsmarknaden och hjälpa egna och andras barn till lägenheter osv. Jag blir alltid lite road av när svenskar förfasar sig över korruption i andra länder när alla vet att jobben i Sverige går ofta inte till de mest kvalificerade utan de som har bäst kontakter.
I min familj om man räknar båda sidorna av familjen och med ingifta har jag allt från överklass till förtidspensionärer och de som går på soc. Helt underbart faktiskt!
Jag tycker det är uppenbart. Men det ju inte heller konstigt att inte alla "deltar" eller hur man ska säga.Såklart man gör det, vore underligt annars. Märkte jag bara av att vara vän med en "överklass" på samma utbildning.
Det jag motsatte mig emot var att det var så stora klasskillnader mellan bönderna, vilket jag inte riktigt får känslan av när jag umgås med dem.
Jag ser den bilden, ja. Själv har jag dock ingalunda någon paradvåning, och mitt lantställe är bland det minst chicka man ens kan tänka sig pga min pappas mycket torftiga bondebakgrund.En central paradvåning med hyresrätt och ett chickt lantställe är definitivt överklass.
Jag är helt enkelt inte särskilt intresserad av att äga. I den mån jag har fått med mig några värderingar från uppväxten kring det så handlar de nog om frihet, om att inte behöva äga för att bevisa sitt värde, och den typen av saker. Och man blir inte en person som investerar och spekulerar i bostäder, vilket det inte anses särskilt respektabelt att vara i min ursprungsfamilj. Det är vad jag tror att mina föräldrar värderar i sammanhanget.När du hyr äger du ju inget av större värde. Köper du bostad betalar du av ditt lån istället för att betala till en hyresvärd, när lånet är betald sitter du på säg 1 miljon som är en tämligen säker investering och så sant det inte är i obygden kommer den stiga i värde. Den kan du sälja och köpa hus som du i sin tur betalar av. När du blir gammal kanske du vill flytta till lägenhet igen, säljer huset och får pengar över. De kan du ha kul med eller skänka till dina barn.
På vilket sätt kan det vara bättre att inte äga menar du?
Jag känner faktisk inte en kotte som inte vill äga sitt boende istället för att hyra. Jag har vänner från alla möjliga bakgrunder. Bukefalos är det enda stället jag sett någon uttrycka den åsikten.
Vi bor vid havet, så nära att man hör dånet från bränningarna efter en ostlig kuling och känner lukten av tång. Men man skulle nog kunna säga landet även om det inte känns helt rätt.Du bor inte på landet du eller hur?
Det låter om inte annat lite hipsterJag ser den bilden, ja. Själv har jag dock ingalunda någon paradvåning, och mitt lantställe är bland det minst chicka man ens kan tänka sig pga min pappas mycket torftiga bondebakgrund.
Hipster är väl ungefär bland det mest medelklassiga man kan tänka sig?Det låter om inte annat lite hipster![]()