Vad gör vi? Del CLXXIII

Status
Stängd för vidare inlägg.
Jag har klänning på mig idag. Första gången sen, tja, jag var tio kanske? Förutom de fåtal gånger jag haft klänning på bröllop och julfester. Det känns så himla bra, men så jobbar jag hemifrån och ingen ser mig. Får se när jag vågar ha klänning på jobbet, tänker att jag behöver köpa andra skor än mina gympadojor först.
Tjoho! Härligt att du gjorde det!
 
Nej det här var verkligen en kass arbetsdag. Tar ett djupt andetag, stänger ner och ska nog komma ut på en promenad i stället. Just idag får jag påminna mig själv om att andras beteenden kommer ifrån vilka de är, och hur de mår. Det har inte med mig att göra. Men att det ändå är okej att inte alltid vara teflon. Idag känner jag att det blev lite mycket faktiskt.

Så, pepptalk gjort. Nu ska jag komma ut i solen med familjen och sedan steama sonens pyttekläder så jag får en dos av gulligull.
 
Har egentligen sååå mycket jag borde göra. Men får verkligen inget vettigt gjort i dag. Hjärnan känns helt mos och jag är så trött. Solen värmer och på ngt vis så blir jag så slö av det. Jag skulle vilja vara som en katt som bara rullar ihop sig i solfläcken på soffan sover i typ 3000 år. 🥱
 
Hemma från stallet och ska jobba några timmar till som kompensation. Blir sista gången jag gör så fram till hösten, för nu är det tillräckligt ljust på kvällarna för att vara i stallet även vardagar. :)

Det kändes bättre i stallet idag, dels för att jag var själv och dels för att det var sol (vadå väderstyrd?) och några plusgrader. Men det kommer att bli tufft framöver att orka både mocka, halma och rida. Dessutom utan att gå på toa på 4-5 h. :crazy:
 
På konferens med jobbet! Första av just detta slaget sen 2019 med två digitala under covid-åren. Så trevligt att komma iväg och lyssna på intressanta föredrag och prata med kollegor i andra kommuner :)
Imorgon ska jag presentera på ett av passen, supernervöst men ska bli jättekul också :D
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

  • Låst
Tjatter Jag sitter och jobbar. Oklart vad katten gör men det är något som låter... hon var iaf ute tidigare idag. Edit: Tydligen dödar hon en... 99 100 101
Svar
2 001
· Visningar
71 225
Senast: tanten
·
Hemmet Det här med logistiken kring mat är det nog få som uppskattar. Med småbarn och man som föredrar varm mat varje måltid är det en oändlig... 5 6 7
Svar
129
· Visningar
7 130
Senast: starcraft
·
Tjatter Jag och sambon kommer spendera lite tid i Stockholm imorrn, tid ca 15-20. Vad finns att hitta på så dags? Vi nördar gärna på museum och...
Svar
6
· Visningar
341
Senast: gul_zebra
·
Mat Jag är nu i en relation där mitt ointresse för mat och matlagning börjar bli ett problem. Det är inte nytt för mig att vara i denna... 2 3
Svar
47
· Visningar
4 507
Senast: Freazer
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp