Vad gör vi? Del CV

Status
Stängd för vidare inlägg.
På tal om lunch så öppnar snart kinarestaurangen. Jag är MYCKET sugen på deras fyra små rätter.....
FYRA SMÅRÄTTER
Varmrätter
Kycklingfilé med rödcurry ✶✶
Grillad fläskspett med jordnöttssås
Stekt Oxfilé med grönsaker
Friterad räkor med sötsursås
Dessert
Friterad banana med glass
:d
 
En kompis kom förbi sjukhuset och hämtade nyckel och karta då hon ska köra hem min bil från det andra sjukhuset hem till mig.
Jättesnällt av henne!
Jag får tyvärr inte gå ut så fick inte träffa henne. 😓
Har de satt LPT på dig? :heart Har du lagt in dig frivilligt (då gäller HSL) så får de inte hindra dig från att gå ut.
 
Handlat fyra buketter tulpaner och två våreld för 100:-.
 

Bifogade filer

  • A51CBDAE-AE84-4B15-887B-C692EADE3723.webp
    A51CBDAE-AE84-4B15-887B-C692EADE3723.webp
    136,5 KB · Visningar: 12
Frivilligt, men de har såna regler. Inte pratat med läkaren än som bestämmer utegångsgrad. Om jag protesterar kommer jag få LPT av min erfarenhet.
Det är olaga frihetsberövande att neka nån under HSL-vård att gå ut … så de reglerna är olagliga. Kanske du kan ringa Patientnämnden för att få hjälp att tillvarata dina rättigheter?
Att vilja gå ut är inte laglig grund för LPT. Fast det vet du säkert redan.
 
Jag är deprimerad, orkar inte tjafsa. Men tack!
Förstår. :heart Jag har blivit illa behandlad i öppenpsykiatrin förut under flera år men har inte heller orkat kontakta patientnämnden.

Min förra läkare antydde att jag nog har personlighetsstörning eftersom jag ibland var typ arg. Men jag var ju arg för att de på mottagningen inte gjorde det de skulle. :meh:

Psykiatrin är underlig.
 
Förstår. :heart Jag har blivit illa behandlad i öppenpsykiatrin förut under flera år men har inte heller orkat kontakta patientnämnden.

Min förra läkare antydde att jag nog har personlighetsstörning eftersom jag ibland var typ arg. Men jag var ju arg för att de på mottagningen inte gjorde det de skulle. :meh:

Psykiatrin är underlig.
Jag är rätt lugn av mig. Blivit arg typ två gånger, annars så håller jag mig lugn. Har ingen energi till att bli arg när jag ligger inne.
 
Jag har släppt ut hönsen, matat småfåglarna, nyss värmt upp lite rester till frukost/lunch, plockat fram köttbenen till soppan, kopplat upp mig till jobbet, druckit lite juice och smällt i mig en liter färska jordgubbar. :d

En liten vila på maten innan disken, sen blir det att ställa soppan på spisen att sjuda ett par timmar medan jag städar och jobbar. Tror jag ska laga ett par gratänger när jag ändå håller på, de sköter sig ju själva i ugnen och då har jag matlådor till hela veckan sen när jag ska vara på jobbet. :up:
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

Hemmet Jag har haft samma soffa sedan jag flyttade hemifrån och vill desperat gärna byta ut den. Det känns dock jättesvårt att hitta en bra... 2
Svar
20
· Visningar
952
Senast: Pilot
·
Kropp & Själ Jag tror att jag kan upplevas som smart. Jag läser mycket, har en akademisk utbildning och är bra på mitt jobb. Men jag har också läst... 2 3 4
Svar
65
· Visningar
3 189
IT & mobiler Jag är inne i en period där ändra layout på telefonen är jätteroligt så nu håller jag på med ett helt gäng för jag kan inte bestämma mig...
Svar
13
· Visningar
629
Senast: Lyan
·
Relationer Jag tänkte vara anonym först, men jag är nog rätt anonym på forumet ändå så jag skiter i det. Min man har en svårt kronisk sjukdom, han... 3 4 5
Svar
88
· Visningar
12 860
Senast: Ninnurur
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp