Vad har ni för planer i sommar?

  • Äldre
  • Trådstartare Trådstartare Ramona
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 64
  • Visningar Visningar 2 891
Jag påbörjar en treveckorsvistelse i Sverige på söndag och ska jobba därifrån (aka föräldrarnas sommarställe) första veckan. Sedan har jag två veckors semester då jag mest tänkte ta det lugnt, äta glass, bada, träna och läsa böcker på ovan nämnda sommarställe. En dag på FHS och en dagstur till Ven + Museum of Failure är dock inplanerat, mest för vi inte ska bli alldeles uttråkade. Någon tur till Ystad och ut på Österlen lär det säkerligen också bli, framförallt om vädret inte känner för att bete sig.

Senare i sommar har vi Passenger-konsert, besök från Sverige, bröllop i York samt en tur till fälttävlan vid Blair Castle inplanerat. Och så en vecka i Spanien i september.

Jag har på känn att det kommer att bli en riktig kanonsommar!
 
Jobbar på både nytt och gammal jobb över sommaren så det blir mest jobb, plus att jag har fått en del fotouppdrag. Sedan hoppas jag vi hinner med en Danmarksresa, vi har fått biljetter till bonbonland, legoland och tivoli köpenhamn. Om ett par veckor är det sprintermästaren och Tylösand som gäller då vi ska hämta hem vår nya ponny, sedan hinns nog inte så mycket mer med. Mannen vill väldigt gärna se midnattssolen men det får bli nästa år när det inte är ramadan mitt under den ljusaste tiden.
 
Semester hela juli + nästan hela augusti. Vi ska hälsa på våra familjer, tar ca en vecka i anspråk. Sen kommer delar av familjerna hit också till oss i göteborg. Ska till Liseberg x antal gånger också.

Ska hälsa på en kompis från tidigare jobb också. En sväng till Orust + lite öar häromkring med. Och i augusti åker vi till Rhodos i en vecka.
 
Tre veckors semester nu efter midsommar då jag ska försöka åka till Finska lappmarken ett par dar och kanske gå på lite fjäll. Annars blir jag nog hemma och gör så lite som möjligt.:D
Ska vara funktionär under EM så är i Göteborg hela den veckan.:)
 

Liknande trådar

Tjatter Jag är kanske inte helt seriös med den här tråden (eller med rubriken), så man behöver inte bli galen på mig om man inte vill. Men jag... 3 4 5
Svar
88
· Visningar
3 326
Senast: Tantan
·
Hästmänniskan Som titeln lyder, är det klokt att köpa en häst på 141cm när man själv är 163? Jag är 19 och väger inte så mycket, men det kan ju... 2
Svar
38
· Visningar
2 939
Senast: Editten
·
Foder & Strö Mitt 28-åriga sto har lite svårt att hålla hullet så vi testade PAVO 18+ som ska vara speciellt anpassat för lite äldre hästar. Hon...
Svar
6
· Visningar
697
Tjatter Svägerska ska gifta sig i sommar, nu kom inbjudan till möhippa. Jag trodde möhippegänget skulle planera något roligt tillsammans men det... 2 3 4
Svar
61
· Visningar
5 466
Senast: Piaff
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Uppdateringstråd 31
  • Valp med diarré?
  • Valp 2025

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp