Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
vaknade inte trots att pv väckte mig flera gånger på morgonen. Under några timmar försökte han få liv i mig. Tydligen hade jag pratat också men tror ni att jag har något minne av det? Nepp!! Så jag vaknade 13.30, herregud.
Det värsta när jag sover dåligt en natt är att jag får så fruktansvärt ont i huvudet dagen efter. Som baksmälla/lättare migrän.
Ingen sömnis
Om jag hade varit din pojkvän hade jag blivit rädd, och hade min man betett sig så hade jag nog varit nära att ringa 112... När gick du och lade dig om du inte vaknade förrän kl 13:30???
Ja, det får nog de flesta om de inte får tillräckligt med sömn, inklusive mig själv. Då får man ta en huvudvärkstablett och stå ut, helt enkelt.
För guds skull, kalla inte sömntabletter/sömnmedicin för "sömnis". Det får det att låta som om det är något oskyldigt godis du sätter i dig. Och, nej, du är inte ensam om att lägga till "-is" på ord, men jag tycker att det låter helt bedrövligt. En parentes kanske, men jag tycker inte att man ska avdramatisera något som är så allvarligt som medicin! Men det kanske är för att jag är "gammal"...
Ja nog minsan blir han det också! Att ringa 112 är väl inte riktigt aktuellt då jag inte är död känns väl kanske liiiiiiite onödigt att belasta 112 för att jag sover haha. Jag vet inte när jag somnade.
Jag tror nog att det finns värre saker att irritera sig på än någon som säger sömnis istället för sömntabletter. Men alla är vi olika. En liten fråga.. Säger du att ungar går på DAG istället för DAGis? Lite samma sak haha. Vad är det som är så allvarligt med mediciner? Var och varannan människa äter ju medicin idag.
Fast jag hade helt ärligt trott att någon i min familj var SJUK om det inte gick att väcka dem. Så hårt känner jag ingen som sover.
Dag har det aldrig hetat, men väl dagHEM. Nej då, jag säger "dagis" ibland också, även om det numera heter förskola i stället. Men "dagis" är ju något positivt, som känns okej att avdramatisera. Att var och varannan människa äter medicin (vilket jag ställer mig tvekande till) är inte ett skäl till att ge mediciner gulliga smeknamn, tycker jag. För du menar väl ändå inte att "sömnis" skulle vara ett lika vedertaget begrepp som "dagis"? Men, visst, det är en liten personlig irritation som jag har. Det är kanske bara jag som reagerar på att folk ger sina mediciner smeknamn, vad vet jag?
Jag har inte läst den här tråden så superdupernoga, så jag kanske har missat att du skrivit det. Men jag undrar om du har ändrat dina sovtider? I början av tråden skrev du att du lade dig runt 00-01 ungefär. Har du tagit till dig tipsen att gå och lägga dig tidigare och på så sätt vända på dygnen? När lade du dig när du inte vaknade förrän 13.30? Och när lägger du dig när du planerar att gå upp vid 08, som imorgon?
Jag bestämde mig bara för att jag ska upp imorgon. Jag och PV pushar varandra och så fort klockan ringer ska jag sätta mig upp. Nu är jag ju "tvungen" att gå upp om jag inte vill att min häst ska stå inne hela förmiddagen. Så jag måste helt enkelt upp oavsett![]()
Kan du inte ha något liknande tvångssystem att gå efter i de närmsta veckorna, så du kommer upp inom rimlig tid? Som nu att hästen står inne och den behöver komma ut imorgon.
Precis som nippe säger. Om du blir trött och känner att du behöver vila av allt pluggande (för det skulle du väl göra hela dagen imorgon?), ta hellre en promenad och friska upp dig, eller bara gå ut och sätt dig någonstans om du inte vill gå.