Veredus vs. Eskadron

Centaur

Trådstartare
Tycker mina Eskadronskydd är lite korta till min långbenta herre. Skulle gärna haft några cm till. Veredus finns ju i både medium och large, vad jag har hört så är large rejält stora, och ett normalt halvblod behöver bara medium. Så nu undrar jag, är large högre, eller bara vidare? :confused:
 
altså jag hade eskadron (full)till mitt normalstora halvblod med normala ben. Sen bytte jag tillverdeus i stl M och de är ungefär exakt lika höga som eskadron i full, märkte dock att large i verdeus blev ganska så mkt högre
 
Okej, det kanske är värt att prova då! Men är large mkt vidare? Eller det spelar kanske inte så stor roll, är ju rätt reglerbara.
 
Spinner vidare! :)

Om man nu har Eskadron full och dessa är alldeles för små (min stora pålle växer för fullt :)) vilken storlek passar då honom av Veredus? Full där oxå eller x-full? Senskydden går knappt runt benet längre, speciellt den nedre "flärpen", den hänger på ett litet litet hörn. Vad tror ni, vilken storlek?
 
jag har M på mina veredusskydd och Full på eskadron till min ganska grova halblodsvalack. De är nästan precis lika stora. Men då har Veredus största storlek Large är några centimeter till på höjd och bredd.
 
altså på höjden då, fast det var ett tag sen jag jämförde, mins bara attd et var ganska så stor skilnad mellan M och L
 
Men om vi tänker på bredden. Min pålles Eskadron går inte ens runt längre som sagt. Den nedersta flärpen sitter bara fast i det översta hörnet ca 0,5 cm. Så hans skydd behöver nog vara ca 2 cm bredare iallafall, eller vad tror dù? Betyder det X-full eller full tror du?
 
men kan du inte måtta dina eskadron och se hur många cm som behövs till för att de ska sitta bra och sen åka till hästaffären och kolla där hur breda verdeus är i L resp Xl så kan det knappast bli fel :)
 
Bra idé! Jag är lite... ja vad ska man säga... tankspridd för tillfället :crazy:. Vårt bud på drömgården blev godtaget så jag går lite i ngn sorts lyckoyra :).

Ha ha! Jo han är lite speciell vår bamse. HAn är pappa: 25% halvblod 75% eng. fullblod och mamma: ardenner :love:. Och behöver jag säga att både ben och huvud är från mamman. :D
 

Liknande trådar

Utrustning Hej! Jag har nu ridit på ridskola i ett år och tycker verkligen att det är helt fantastiskt. Jag känner att jag börjar få en djupare...
Svar
9
· Visningar
662
Senast: cowgirl81
·
Ekonomi & Juridik Jag har ett ämne som jag gärna vill höra andras synpunkter kring då jag själv inte riktigt vet hur jag ska tänka, hittade ingen annan... 2
Svar
36
· Visningar
3 747
Senast: 13579vas
·
R
Kropp & Själ Jag väljer att skriva det här inlägget här, då jag trots allt är lite "halvanonym" här. I alla fall så till vida att jag inte är öppen... 2 3 4
Svar
69
· Visningar
8 075
Senast: Blyger
·
Hundhälsa Vi i vår familj har under hösten hamnat i en fasansfull situation, som gjort och gör mig så upprörd och ledsen. Den 20:de september i år... 14 15 16
Svar
311
· Visningar
27 854

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp