Alternativ julmiddag

Vi är inte nåt vidare förtjusta i julmaten. I fjol var vi retro och åt plankstek på julafton. Funderar på en repris i år. Finns det fler bukefalister som vågar vägra julmat? Vad har ni på menyn?
Vi hade stort julbord (beställde skinka i förväg för att den skulle saltas utan onödiga kemikalier etc), men så tröttnade alla på att laga mat och på att gissa om två veckor gammal sillsallad verkligen gick att äta. Då körde vi en omröstning. Alla fick skriva på en lapp vad de ville äta till jul och vinnarna blev: lasange och korvkaka. Inga andra rätter önskades på julbordet. I en kamp lasange vs korvkaka vinner lasangen.

Nu är alla döda eller utflugna, så i år tänkte jag laga en korvkaka (rejält äckligt köpt, gott hemlagat med både sälta och sötma och lite kryddighet, mer som en paté. Ätes med fördel som liten, kall bit med sötsyrliga rårörda lingon) och öppna en magnum champagne (shampo gillar korvkaka mer än lasange). Sedan en ljum sallad och mycket frukt.
 
Vi kör vår egen variant av julbord där vi har plockat bort de saker som vi inte tycker om. Det blir köttbullar, ägg, hemgjort bröd (tror maken pratade om foccacia), lax, sill, rödbetssallad, två olika riktigt köttiga korvar, chèvre med fikonmarmelad, brie och paprika. Och så frukt.

(och godis.)
 
Jag har precis insett att jag komemr att äta de flesta måltider ensam i jul så jag skippar hela alltet!
Bortbjuden på julafton till en riktig "matmamma" som komemr att ha hur mycket kul mat som helst. (provade rödbetschutney igår) så det kommer att räcka långt.

Tror jag ska satsa på något lättvärmt, som soppa. Ska måla i köket och en toalett om planerna håller... Mer tid att måla och mindre tid att äta.
 
Jag är precis som tanten singel,så även här blir det mer jobb än mat, paella på jul och köttbullar,princekorv o ägg som skåpmat när suget slår till mellan målning och golvläggning. Ja just det jag har köpt kräftor oxå :)
 
Vi har kört renfilé på julafton några gånger, men i år blir det köttbullar med potatis, brunsås och lingonsylt. Maken jobbar dessutom.
 
Julafton tankte vi borja med "fattiga riddare" av surdegs brod fyllda med philadelphia cream cheese och bar sas till. Jag har en gravad lam file, rodbets sallad, bryssel kal gratang, glogg revbensspjall, spenat dipp, och diverse 'crackers' och surdegs brod. Skinkan star i ugnen, men kommer inte fram pa julafton. Den ater vi till dopp i grytan med tunnbrod i mogon. Men borjar nog med en skinkmacka i kvall. :D

Visst ja, det blir ocksa min egen variant av knack. Det ar mer som kola som ar utspridd over ett lager av pretzels (fast det hittade jag inte ... dock fanns salta pinnar:p) med ett tunt lager choclad ovanpa. :d
 

Liknande trådar

Kropp & Själ Jag har funderat lite på det här med att tappa intresse för något, vad är det egentligen som händer i kropp och själ när ett intresse...
Svar
11
· Visningar
1 257
Senast: Soapbubble
·
R
Kropp & Själ Jag har en nu 18-årig dotter. Hon är min mans och mitt andra barn, men vår första flicka hann aldrig börja leva, så dottern har hela... 12 13 14
Svar
265
· Visningar
13 244
Senast: sardellen
·
Kropp & Själ Egentligen har jag ett fantastiskt bra liv. Jag älskar mitt lilla hus, jag älskar mitt yrkesval, jag har bra kollegor och en bra chef... 2 3
Svar
42
· Visningar
3 146
Senast: Thaliaste
·
R
Kropp & Själ Först så vill jag på peka att dethär är känsliga ämnen så ni kan ju tänka på det både om ni ska läsa det och hur ni svarar ifall ni vill... 2
Svar
32
· Visningar
2 954
Senast: Amha
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Vilken hundras?
  • Guldfasanerna
  • Bästa kloslipen?

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp