E
Egonson
Sv: bild på lång bom i transport
**raderat**
**raderat**
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
kullerbytta skrev:Ja, Alexandra lägg gärna ut en bild på din långa bom. Jag har lika snyggt släp som du:smirk: och behöver en lång bom. Går det att ha mellanväggen i? Eller får man ha lång+kort bom då kanske![]()
Eva
izza skrev:Har nu varit o kollat i mitt släp och mycket riktigt så sitter kedjorna fast via plyfa OCH metallen. Kanske går att fästa bommen där? Men jag undrar några saker. Vad gäller bomfästen (om jag skulle tillverka en egen bom), vad ska jag få tag på dem?? Du har inte hittat något Álin
Sedan mätte jag insidan på min transport och fick den till ca 151 cm, vet ni hur långa bommarna är till tex VV? Eller BOJ som är billigareVad är en teleskopbom? Boj säljer en som passar vagnar med innermåttet 1600 mm, men kan den om den är teleskopbom passa vagnar som är lite smalare?
Jag har Boj och teleskopbomizza skrev:Tack för alla svar, Alexandra - du är lite av expertTyvärr är det inga ringar, utan muttrar. Skulle vilja ha ringar. Men om det är en teleskopbom som är flexibel i längd, är den då inte svår att ställa in när man ska sätta dit den? Eller kan man låsa den kanske? (Priset var bara 450 kr) Jag har kontaktat BOJ via mail. Får se om jag får svar, annars får jag ringa.
Men mät gärna din imorgon, den kanske passar perfekt?!
Nej, jag har satt kupolmutter på alla skruvarna på utsidan av släpet.izza skrev:Underbart Kristel! Det är en sådan jag ska ha. Kommer du ihåg vad frakten kostade? På utsidan av fästena, är det ringar där? Nu ska jag äntligen kunna hålla min lilla islandshäst stabilt på plats!