För mig ser det här ut som en berättelse där du berättar att du inte upprätthåller skillnaden mellan dig själv och din sambo, eller mellan dina egna känslor och hans känslor.Min sambo är inte så bra på att hantera motgångar. Generellt har han en väldigt låg tröskel för att stå ut med lite jobbiga grejer och tycker (i mina ögon) att saker är orimligt jobbigt. Det gör i sin tur att jag fixar och löser grejer för att underlätta för honom och på så vis undvika att han blir på dåligt humör för att saker är jobbiga. Blir ju såklart en dålig spiral och jag skulle hellre vilja hjälpa min sambo att typ se utanför den negativa bubblan han hamnar i vid en motgång, men vi har svårt att prata om det på ett konstruktivt sätt. Han menar att han måste få känna det han vill och att allt inte kan vara positivt jämt, och så är det ju förstås. Medan jag tycker att ens egen och andras tillvaro blir trevligare om man inte gräver ned sig i olika grejer.
Har ni några reflektioner och/eller tips kring detta?
Du upplever att han har svårt att hantera sina motgångar och då svarar du med att kratta manegen - för att han ska slippa uppleva dåliga känslor, och kanske för att du ska slippa uppleva honom när han är i negativa känslolägen som du inte lyckas hålla ifrån dig.
Jag tänker att du behöver komma ihåg att hans känslor är hans, och dina är dina. Och i första hand ansvarar du då för dina känslor och för dina känslouttryck.
Om han lägger sitt känslomässiga arbete på dig, får du ta ställning till vad du tycker om det. (Kan du leva med det eller inte?)