Bakade lussebullar igÄr
Tog fram kuddfodralen och filten med jultema och körde det andra i tvÀtten. Imorgon blir det mer julpynt!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Annars fĂ„r du sĂ€ga "inge". Brukade morfar köra med efter att mormor gĂ„tt bort och han fortfarande var klar i huvudet (usch sĂ„ ledsamt!) "Nehej bĂ€st jag fixar nĂ„tt att Ă€ta för det har "Inga" inte gjort"För ett tag sen köpte jag fĂ€rdig fryst saffranskladdkaka. Min âsamboâ glömde den dock framme och eftersom den inte gĂ„r att frysa igen var det ju bara att Ă€ta upp den.Men den var vĂ€ldigt god sĂ„ igĂ„r köpte jag en till.
Dessutom blev det en lott till uppesittarkvÀll, fÄr rÀkna det som tradition dÄ jag gjorde det ifjol med.
Jag Ă€r singel, men jĂ€mt nĂ€r det blir nĂ„t fel hemma Ă€r det sambons fel. Tex tar det sista (!) ur mjölkpaketet men lĂ€mnar kvar det i kylen. Eller bygger sopberg istĂ€llet för att gĂ„ ut med soporna. Min sambo Ă€r rĂ€tt jobbig som ni hörâŠ
Ăr det inte "En gĂ„ng Ă€r ingen gĂ„ng, tvĂ„ gĂ„nger Ă€r en vana, tre gĂ„nger Ă€r en tradition"?Dessutom blev det en lott till uppesittarkvĂ€ll, fĂ„r rĂ€kna det som tradition dĂ„ jag gjorde det ifjol med.![]()
Förresten, nÄgon som har tips pÄ vad man kan ha i toppen pÄ en bordsgran? Ni som har pyttig gran, vad har ni för lösningar?
Jag funderar pÄ att göra en stjÀrna av piprensare, eller kanske nÄgon liten figur![]()
SjĂ€lvklart Ă€r det din "sambos" fel! Helt klart!För ett tag sen köpte jag fĂ€rdig fryst saffranskladdkaka. Min âsamboâ glömde den dock framme och eftersom den inte gĂ„r att frysa igen var det ju bara att Ă€ta upp den.Men den var vĂ€ldigt god sĂ„ igĂ„r köpte jag en till.
Dessutom blev det en lott till uppesittarkvÀll, fÄr rÀkna det som tradition dÄ jag gjorde det ifjol med.
Jag Ă€r singel, men jĂ€mt nĂ€r det blir nĂ„t fel hemma Ă€r det sambons fel. Tex tar det sista (!) ur mjölkpaketet men lĂ€mnar kvar det i kylen. Eller bygger sopberg istĂ€llet för att gĂ„ ut med soporna. Min sambo Ă€r rĂ€tt jobbig som ni hörâŠ
Vill med ha kuddfodral med jultema sÄ nu Àr det bestÀlltBakade lussebullar igÄrTog fram kuddfodralen och filten med jultema och körde det andra i tvÀtten. Imorgon blir det mer julpynt!
Tack@Flixon Ă h, vad fint!![]()
WowVi ska ocksÄ börja pynta ikvÀll! Eller, jag och sambon tjuvstartade lite förra helgen med en grangirlang i ett stort fönster vi har, hÀngde ocksÄ upp kottar, torkade Àppel- och apelsinskivor, stjÀrnor och vita bollar jag snodde frÄn en ljusslinga ingen anvÀnderblev sÄ jÀkla mysigt!
Visa bifogad fil 177495