DIY hästvård

Bukefalos 30 år!

Oj, inte räknat 😅 Denna batchen gick på ca 500 kr men då räcker det ju till många burkar. Men mycket billigare skulle jag säga.
I de 500 kr är det alltså då:
500 gr grön lera
100 g bivax
150 ml rosmarinhydrolat
25g zinkoxid

Alla essentiella oljor har jag kvar sedan förra köpet och de är dryga samt relativt billiga.
 
Jag är väl sen på bollen, men har sett en del rekommendera paraffin-olja. När/var/hur använder ni den på lädret? Bättre än läderolja?
 
Jag är väl sen på bollen, men har sett en del rekommendera paraffin-olja. När/var/hur använder ni den på lädret? Bättre än läderolja?
Jag använder det bara som shire oil på hästen för att hålla hovskägg och svans helt och rent 😅
 
Kom ju på att jag hade sole cleanse-ingredienser hemma också så jag blandade zinkoxid och eucalyptus med vatten. Slängde i litelite tea tree och rosmarinshydrolat också, skakar före användning i en sprayflaska. Ev att en skvätt flytande probihorse också kan slängas i på prov längre fram. Möjligheterna är oändliga 😅
 

Liknande trådar

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp