• Övr. Katt
  • Trådstartare Trådstartare PRE
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 7
  • Visningar Visningar 1 023
P

PRE

EC & EP

Jag har blivit erbjuden att ta över en fd avelskatt som sällskap till min nuvarande. Hon är utställd av sin uppfödare och har blivit uppklassad till både Europa Champion och Europa Premier.

Eftersom jag är intresserad av utställning undrar jag då om det fortfarande går att ställa ut henne trots att hon inte kan "vinna" någonting mer? Eller finns det inga fler klasser att anmäla henne till längre?

Mvh!
 
Re: EC & EP

Jodå, med en sådan katt går det nog bra på utställning :)
Det som händer är att man inte får några cert, utan ett hederspris, och sedan är ju katten med och konkurrerar om BIV, nomineringar osv. Är katten över 7 år kan man dessutom ställa den i seniorklass utöver de vanliga om man vill.
 
Re: EC & EP

Vad är det för ras .....om man får fråga.

*från en nyfiken* :smirk:
 
EC & EP

Det är en Birma, lilamaskad och underbart fin. Hon har gett många kullar med framgångsrika utställningskatter när hon var yngre.
 
Re: EC & EP

Då kan du ställa ut hur mycket du vill! :D
Men akta dig om du kommer med en snygg kat. 3... :angel:
 
Re: EC & EP

Åhh...vad fint! :)

jag hoppas ju alltid på att det är någon som tar sitt förnuft till fånga o skaffar sig en aby...det var därför jag frågade.... :D :angel:
 
Re: EC & EP

Vänta bara...hahahah när min skogis fått tillbaka pälsen....då(läs: om tre år...typ) :devil:...MOHAHAHAHA...

:p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p
 

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Guldfasanerna
  • Bästa kloslipen?
  • Akvarietråden V

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp