Eksemhäst, tips behövs!!!

Bukefalos 30 år!

Sv: Eksemhäst, tips behövs!!!

Ang värdigt liv och går det så sitter ju svaret dels i vad du anser är värdigt liv, och hur svårt eksem hästen har.

Min behöver ju inte smörjas alls i år, men vad gäller smörjor så även om du helst inte vill använda t ex ultrashield så det är många icke eksemhästar som behöver flugspray/myggspray. Och förhoppningsvis kan du ju hitta något naturligt att spraya med.

Ridturer så jag sprayar på medel innan ridturen, och kan jag rider jag när det inte är så mycket knott.
 
Sv: Eksemhäst, tips behövs!!!

Jag vill inte påstå det heller, det kan vara bra att ha någon som coari och som ifrågasätter. Det sätter nämligen kreativiteten på prov när det gäller att förklara problematiken. Det är inte helt fel det heller, det brukar komma fram mycket bra inlägg utav det också.

Alla har nog sitt eget lilla ego att bevaka, de flesta har ett sådant tro det eller ej.;)
 
Sv: Eksemhäst, tips behövs!!!

Min connemara har eksem mot knott. Använder horsol & täcke+eksemhuva direkt på vårsidan. Oftast måste det på redan i Mars för att han inte ska klia sej, sen är det väldigt viktigt att borsta ur ''skorven'' som blir i mankammen. Kliar han sig så använd aloevera, det lugnar ner det lite :) Men han har ganska så lite eksem, men sköter man det rätt så kommer det gå bra :D
Det dröjde 2 år innan jag kom på vad som funkade bäst på han, så ha lite tålamod också :) Nått mer du funderar över så kan du pma mej!
 

Liknande trådar

  • Gasig häst
  • Tips på rakt bett?
  • Liggsår armbåge
  • Reaktion mot penicillin (o kanske diklofenak)

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp