Fast att vissa länder är kinkiga med vissa typer av stämplar i passet har ju noll att göra med passets giltighetstid.
Fast UK och Saudi Arabia som just da hade mycket nara samarbete? Det handlar mycket om vilken person man traffar pa ... och om den personen ar pa gott humor eller inte.
@Hyacinth Vi hade också en banan med oss in i landet! Men det var inga problem alls, vi fick ta med den.
Ibland nar jag kommit till tullen har dar varit ett berg med frukt och gronsaker. Ofta lok och vitlok
Jag gillar inte att stanna och packa upp mitt bagage ... och svarar alltid arligt da det skulle kunna bli riktig kris om man ljuger, sa jag ser till att inte ha med mig nagot da det ar enklast och tar minst tid.
Alltså jag har haft klabb varje gång (3 gånger, så inte jättemånga gånger) jag skulle in i landet, fått sitta och prata enskilt med två tullmänniskor. Hade aldrig vågat ta med mig en banan med in i landet (you crazy people) (har inför varje inresa fått extraröntga väskor efter utfrågning och haft en tullmänniska som tvättat alla mina skor. En extra gång.)
Alla verkar ha trott att jag ska bosätta mig i landet eller försöka snärja mig en amerikan att gifta mig med. Eventuellt ha med mig någon form av häst- Ebola.![]()
Well yes ... det ar inte helt ovanligt att det ar sa.
Jag har kompisar i Sverige som vantar pa vanligt turist visum till USA sedan Mars da han var nekad att aka pa en Esta. Bada sokte da "riktigt" turistvisum och var pa interview pa Ambasaden i Stockholm i borjan pa Mars. Nu fick de ta ut passen fran Amerikanska Ambasaden i forskott da de skulle ut och resa i Oktober. De vantar alltsa fortfarande pa besked.
Vi TROR att det beror pa att han ar en ganska eftersokt "data snubbe" och har jobbat for FOA och har darfor haft ett diplomat pass som han rest in till USA pa tidigare. "But who knows?" ALLA landers invandrings myndigheter jobbar lite konstigt och ofta efter dagen's humor pa den som bestammer.