Fölmönstring Örebro, var någon där och tittade?

  • Avel
  • Trådstartare Trådstartare Skrutt
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 6
  • Visningar Visningar 1 655

Bukefalos 30 år!

S

Skrutt

Berätta vad ni såg, vilka som gick bra osv. Vilka hingstar som var "inne"...
nyfiken!
 
Jag var där och visade en fölunge, men jag hann kolla endel också, många jätte fina föl var där.. :p

Speciellt ett stoföl e. Chess - Opius som också vann fölchampionatet på Kvinnersta! :love:
 
Vad kul. Gick det bra för dig?? Vad är det för stam på din fölunge??
 
Det gick inte så jätte bra för min fölunge då han är ganska liten (2,5 mån) han fick 8-8-8-6-7-7 = 44p. Han busade mest runt på bakbenen och charmade publiken :crazy:
Han är e. Cornetto - Robin Z
 
hej jag var där med mitt lilla föl som är endast 1,5 månad! det gick ej allt för bra 44p hon fick i alla fall 8 på gallopen o 8 på typ.det var i alla fall jätte bra träning för henne. fölet är efter Magini
 
En nyfiken fråga, hur ser fölisen ut i typen? Med tanke på att Robin Z är rätt tung och Cornetto inte är nån lättviktare han heller, är det kul att veta !! Han är vacker Cornetto, tar ibland en omväg till stallet förbi Eklunda. Fast iofs är det Magini som lockar mest, även om Cornetto alltid är den som går i hagen närmast vägen.
 
jag förstår vad du menar.. :D
Mamman till fölet är e. Robin Z u. xx-sto. Så han har fått mycket fullblod och är välproportionerlig utan att vara minsta grov en så länge :smirk:
 

Liknande trådar

  • Låna avelssto
  • Vilka raser
  • Ord som borde tas i bruk igen
  • C-höfter i avel?

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp