Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Om du tänker som så att hästarna bör Ej gå utan foder i absolut max 4 timmar. hur i helafriden gör ni på natten då ? ger ni hästarna nattamål !mina får morgon o kväll i sina uteboxar som dom då kan gå och äta i när dom vill under dagen och sedan finns det ju fortfarande här i södra sverige att äta i hagarna även om det inte innehåller någon näring så är det dock foder.
Och för att undvika fetma och ledproblem kan man öka motionen![]()
Det är ju skrämmande att så många
Det där förstod jag inte redigt
Får hästen kraftfoder? Ta bort det genast isf om den blir tjock.
En häst med fri tillgång behöver sällan kraftfoder.
Tänkte på din fråga ang nattmål? Jag ser i alla fall till att det alltid finns halm kvar om mornarna så jag vet att det finns att tugga på.
Även hos oss finns tuggbart kvar i hagen nu. Det är kanon men sedan blir det väl lunch-giva antar jag.
Till TS undrar jag om det kanske inte finns någon hundpromenerare som kunde åta sig att slänga ut lite hö vid lunch tid kanske???
Önskar att livet vore så enkelt...
Jag äger en häst av en MYCKET lättfödd ras, dvs en haflinger. Hon är född -03, och väldigt mycket unghäst ännu. Enligt en del haflingerexperter skulle hon inte ens vara inriden ännu, men det är hon. Jag rider dock mycket sporadiskt än så länge, och någon konditionsträning är det knappast tal om. Pållan älskar mat, och skulle säkerligen kunna äta non-stop, men är mycket, mycket lättfödd. Hon får i dagsläget ca 8-9 kg hö (delar med shettis så det är svårt att säga exakt mängd) plus 1 kg lucernpellets. Hon skulle kunna äta MYCKET mer, men om hon gör det blir hon fet. Det är inte bra, självklart, även om man också vill prioritera att hon får i sig en tillfredsställande grovfodermängd.
Vad jag vill med mitt inlägg? Poängtera att inte allt här i livet är svart och vitt!
Och för att undvika fetma och ledproblem kan man öka motionen![]()
Fast det räcker inte alltid.. :3
Men något att tugga på ska alltid finnas.. halm, närinsfattigt hö, mkt grenar där de verkligen kan äta barken så att något ligger i magen..
Eller något..
(Och varför ger du lucern om din häst är MYCKET lättfödd?)
Pinnar!ah, de måste ja ju lägga in! Tack
![]()
Ja det där med att få till det med utfodringarna är inte lätt när man jobbar. Men som jag läste i ett annat svar att det är för långt mellen målen kan jag hålla med på. Hästen producerar magsaft konstant, deras magar fungerar inte som våra. Våra drar igång när vi får något i oss,medas hästens håller på hela tiden.
Som jag har brukat gjort är att antingen fylla säckar med hö lunch 1,2, och tre och kanske att en snäll granne kan slänga till hästarna höt. Annars har jag brukat sprida ut höt i hagen väl så att det tar sin tid att äta samt att hästen håller sig sysselsatt med att äta. En häst i vilt tillstånd äter ungefär i 18 timmar per dygn och då får den i sig lite i taget.
Jag hoppas att du kommer fram till en bra lösning för dig och dina hästar.