Jag skulle satsat på en hoppsadel för den kan man ju göra allt i, PLUS att framskurna kåpor och vadstöd är helt underbart när man rider en busig häst eller rider ut mycket.
Men om man inte är ett stort fan av uteridning eller verkligen satsa på hoppning är kanske en allroundsadel att rekomndera, men själv tycker jag att allt man gör bara blir "halvbra" i en allround.
Jag skulle nog satsat på en hoppsadel eller en allroundsasdel som är skuren mot hopp för att få mer stöd.
En dressyrsadel kan man ju faktiskt köpa lit senare om man vet att det är det man vill hålla på med, och då är det ju bra att ha en sadel som är till för uteritter osv.
Jag kan lova att man det inte är kul attrida ut i en dressyrsadel, i alla fall inte om man rider i varierande terräng med mycket "lätt-sits-stående".