Sv: hur kan man kolla?
God tro-förvärv har de tyvärr skärpt till alldeles våldsamt. Så är priset lägre än det rimligtvis borde, vilket det är i ditt fall så kan du inte ens luta dig mot godtrosförvärv, och även i de fall där man verkligen handlat i god tro, så flera gånger har det inte hjälpt. De har som sagt skärpt det med godtrosförvärv massor. (En bekant köpte ett släp, där hon kollade med både VV, polisen och bes om släpet var stulet och fick svaret nej. Släpet visade sig vara stulet men inte anmält stulet än. Priset var helt normalt, personen visade kvitto - som var falskt - och det fanns inget att 'reagera' på. Hon förlorade både släp och pengar tyvärr.. fick ju stämma säljaren för bedrägeri, men än har hon inte fått några pengar tillbaka tyvärr, och lär nog inte få heller =/)
Men får du ett orginalkvitto i just orginal, samt garantibevisen (om sådana finns, för vissa är org.kvitto garantibevis) där sadenumret på sadeln är samma som på kvittot, och en bra förklaring till varför sadeln är så billig så.
Kvittot i sig kan du ju kolla upp genom att ringa säljaren. Är det en butik har de ju ett register, är det en privatperson så kan ju den intyga. Är det köpt av privatperson men handskrivet kvitto utan personnummer, telefonnummer etc - backa. Är det privatperson du får tag i, leta ett hack till bakåt, annars kan det ju OM sadeln är stulen vara 'kumpanen'
Du kan ringa polisen och kolla om den är anmäld stulen, stulna saker läggs ju in i deras register. Annars finns det få enkla sätt att kolla. Finns lite info på nätet, t ex har Equalityline, men där är bara prestigesadlar
http://www.equalityline.se/stulet.html, men inget som är 'sammanhängande'