Sv: Hur ska jag göra?
Du fick bra svar ovan, jag lägger bara till lite
Ta honom på en promenad i skogen, eller om du kan träna honom lite från marken på ridbana eller liknande, innan du börjar träna på att få ta på honom överallt. Att gå tillsammans kan bygga lite tillit, dessutom är det bra om han gjort av med lite överskottsenergi innan.
Smek och massera hela hans kropp, särskilt benen. Anpassa beröringen efter hur han reagerar, visa att du respekterar att han blir orolig genom att backa tillbaka till ett ställe där han tyckte att det var ok att du rörde honom. Men visa också att du inte tänker ge dig, genom att återkomma till de obehagliga områdena så ofta tills han inser att det inte händer något.
När det går, massera och gnid benen ordentligt, det ska vara sköööönt att bli tagen på benen, kanske klia mellan frambenen, bredvid skapet, insida lår? Kanske undvik att klia med naglarna i början, gnugga bara.
Kan vara en fördel att gör detta utomhus, kanske i hagen eller på annan plats där han står lugnt. Inne kan det kännas trångt och jobbigt i början. Låt honom gå undan om han vill, följ bara lugn efter, och backa tillbaka lite så snart han står still.
När det ovan funkar tror jag det går fint att lyfta tassarna också
Om hästen MÅSTE skos (kolla med en hovis hur länge ni MAX kan dröja, det bästa är om du kan träna klart förståss) så kan man ge den sk "räddningsdroppar" det är något naturläkemedel som kan lugna nervösa hästar. I värsta fall måste hästen få något annat lugnande före skoningen, tror att man kan få på recept av veterinären, något lugnande i pulverform man kan ge själv.
Lycka till!