Sv: kolik/fång
Ja det har ett samband, som du skrev själv så är det ju magen som krånglar
Min häst har inte haft fång *peppar peppar* men dock kolik.
Vid uppstallning kommer det som ett brev på posten
Jag ger henne vanlig bakjäst och mycket vatten i kraftfodret, nu får hon inte så mycket, bara betfor, aspbarkspellets och mineraler men det är väl uppblött.
Kanske är det för att din häst inte rör sig särskilt mycket på vintern?!
Har de fri tillgång på vatten?
Lägger du ut hö på vintern? Lägg det i så fall i hela hagen, långt bort från grinden så att hästen måste röra sig.
Fodra också tilräckligt ofta, var tredje timme fodrar jag på vintern, det håller koliken borta, bäst är ju givetvis fri tillgång men det kan ju vara svårt till vissa hästar.
Min häst får jag stalla in lite i taget, dvs. hon får vara inne en natt och sen ute igen, så får jag hålla på några nätter ute och en inne för att hon ska "vänja" sig.
Har hästen något att tugga på när den står inne? Halm är ju ok att ge så de har sysselsättning, hellre lite bukig häst än kolik.
Vanlig bakjäst gör susen för oroliga mager och att alltid introducera ny mat väldigt försiktigt.
Prova att hälla lite betfor vatten eller melass i vattnet så hästen dricker ordentligt.