Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Ok, rent tekniskt fungerar det ju att använda iPoden för att flytta dina filer. Vill du slippa tömma den, och kanske överföra filerna snabbare (många nya USB-minnen är snabbare än en iPod) så kanske ett löst USB-minne ändå kan vara en idé.tack för ditt svar. det enda usbminne jag har är min ipod som är på 8gb.
det är i första hand bilder, filmer och musik som jag tänkt flytta,
Om du först manuellt flyttar över all din musik till den nya datorn, sedan installerar iTunes på den, och därefter importerar hela den nyfyllda musikmappen (om du nu lägger all musik i en och samma mapp) så är det ju en baggis. Även om du har tiotusentals låtar kommer ju iTunes att kunna stå och tugga utan din inblandning menar jag.i programväg hade jag tänkt flytta itunes så jag slipper göra om hela låtlistan på den nya datorn. tar ju sån tid med det.
Det kan göra det, men inte alls säkert. Somliga modem med flera utgångar har i praktiken en inbyggd switch och alla utgångar är identiska (då kan det funka), men andra modem har dedikerade utgångar för olika funktioner (då funkar det inte). Hade jag varit du, och om jag inte hade mer än kanske 40-50 GB som skulle flyttas, så hade jag nog gjort det via USB-minne eller en extern hårddisk.har ingen router, men går funkar det lika bra med ett modem med flera ingångar?
Menar du att just kopiera över låtarna till iPoden efteråt (synka om den) så är det ju inte jobbigt utan tar bara litet tid, det gör ju iTunes på egen hand. Men visst, att markera i iTunes vilka låtar du vill synka kan ju ta en liten stund. Å andra sidan har du inget val oavsett vilken metod du använder för att flytta din musik, så det är kanske inte så mycket att fundera över.grejen är ju bara den att all musik jag har på datorn vill jag inte ha (och får inte plats) på ipoden. och att göra om hela den tar ju lite tid. men det är ju iof bara ett ilandsproblem
Tror hon menar att flytta Itunes som det är med inställningar och allt och det går INTE.
I andra inlägget i tråden förklarar jag varför man inte lätt kan flytta installerade program...kan du inte bara bränna ut de gammla programmen på en skiva/usb/hårddisk?