Människor och hundar - rolig historia!

escodobe

Trådstartare
Stulen från en bukares blogg, men jag har bestämt läst den nån annanstans med

"jag kom att tänka på en story som min kusin berättade för länge sedan. Hon har spenderat en hel del tid i afrika och jobbat där, och hon har många berättelser om hur olika livet kan te sig för människor födda i olika delar av världen. Den här speciella berättelsen hade börjat med att hon och en afrikan hon jobbade med kom in på ämnet hundar av någon anledning. Hon hade berättat att i Sverige håller vi hundar som sällskapsdjur.

”Vi köper dom och låter dom bo hemma hos oss.” Redan här såg afrikanen förvånad ut. ”Som sällskap alltså.”
”Men har man inte sällskap av andra människor?”
”Vi har dessutom speciella människor som ägnar sig åt att avla fram nya hundar.”
”Men vad gör dom då? Det klarar väl hundarna av så bra själva?”
”Sen går vi ut på promenad med hundarna flera gånger om dagen…”
”Varför det? Kan inte hundarna gå själva?”
”…Och på promenaden har vi dom fastbundna i koppel för att dom inte ska springa bort.”
”Men man VILL ju att en hund ska springa bort!... Och vad är det för mening med att promenera med en hund som vill springa därifrån?”
”Och på promenaderna, när hunden gör du-vet-vad – då tar vi fram små speciella plastpåsar och plockar upp högen efter dom.”

Här tystnade afrikanen. Sedan sprack han upp i ett stort leende och började gapskratta.
”Ahaaaaaa, nu förstår jag – du luras bara! Hah, jag gick faktiskt nästan på det till en början!”
 
Sv: Människor och hundar - rolig historia!

Vad sjukt egentligen att det kan vara så, men när man tänker efter är det allt lite märkligt :D
 
Sv: Människor och hundar - rolig historia!

kl

Ja, synen på hundar (husdjur överhuvudtagert) är väldigt olika i olika länder.

Mina kusiner är adopterade och när min faster och farbror ansökte om adoption så sade adoptionsbyrån till dem att absolut inte nämna att de hade hund och katt. Det skulle skickas bilder på familjen och det var av största vikt att välja bilder där inte djuren fanns med för då skulle de med största sannolikhet bli nekade adoption från det landet (Ryssland).

Det var/är tydligen bara "sämre sortens människor" som har hund där och till någon sådan familj skulle det absolut inte vara aktuellt att skicka några barn.

Konstigt att det skiljer sig så fastän det är såpass nära.

Nu är ju detta några år sedan så det kanske har ändrats men så var det då iaf.
 
Sv: Människor och hundar - rolig historia!

hahaha dagens skratt!:D

*säger jag och klappar mina små sängvärmare brevid mig^^ *
 

Liknande trådar

  • Låst
Övr. Hund Jag har problem med min hund. Att flytta hit var det bästa beslutet för mig, men från att vara relativt okomplicerad, om en husky kan... 20 21 22
Svar
425
· Visningar
37 940
Senast: Snurrfian
·
Övr. Hund Hej allihopa! Jag är helt ny här och blev tipsad om detta forum då jag använder positiva metoder när jag tränar min tjej. Jag pluggar... 2
Svar
32
· Visningar
13 664
Senast: Milosari
·
Äldre Sitter nu och känner mig totalt slutkörd, trots flera dagars ledighet från jobbet, trevligt folk omkring mig som jag är jätteglad över... 2
Svar
33
· Visningar
9 373
Övr. Hund *långt* Jag har två små chihuahuakorsningar, 4 och 5 år gamla. Den ena, Ådi, är lugn, stabil, tycker om alla. Gillar inte alltid...
Svar
2
· Visningar
1 696

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp