Märker ni att hästarna blir tröttare på hösten

  • Islandshäst
  • Trådstartare Trådstartare OlleAtlas
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 8
  • Visningar Visningar 1 493
O

OlleAtlas

Märker ni någon skillnad på era hästar nu på hösten? Blir de tröttare? Är det i så fall pälssättningen, eller tror ni på något annat?

Under de tre år jag haft min höst tycker jag att den stora hösttröttheten slår in varje år, just i september. Jag ger då extra b-vitamin, det hjälper lite men inte så att han blir "normalpigg".

Hur upplever ni era hästar under de olika årstiderna?

Undrar OlleAtlas
 
Sv: Märker ni att hästarna blir tröttare på hösten

Det verkar vara stor skillnad hur hästarna reagerar när de sätter eller fäller vinterpälsen. En del ställer av sina hästar under de veckorna.

Har börjat ge linfröolja för att testa (valde det då bla vetegroddsoljan ökar aptiten och det behöver hon verkligen inte :smirk: ). Har börjat smyga igång så märker nog inte någon större skillnad fören hon fäller i vår. Skulle ha börjat att ge betydligt tidigare med oljan om det skulle ge någon effekt i höst-
 
Sv: Märker ni att hästarna blir tröttare på hösten

Den förra märktes det relativt mycket på att han lade päls. Blev lugnare (tröttare) och så, men den här damen jag har nu känner jag ingen skillnad på. Hon har iofs inte börjat lägga jättemycket päls än, bara lite grann. Vi får se om det kommer.

/Malin
 
Sv: Märker ni att hästarna blir tröttare på hösten

Märks inget på min häst. Han är istället tröttast i typ juli. Och piggast på vintern och går bäst på våren ;)
 
Sv: Märker ni att hästarna blir tröttare på hösten

Jag har inte märkt någon större skillnad tidigare år. Men detta året har jag tränat mer och har planerat mer träning i höst. Detta har gjort att jag är nog mer uppmärksam. Ja, jag tycker Thora är lite trött. Hon har börjat sätta päls och eksemet har varit lite jobbigt de sista veckorna. Hon har klarat sig så bra hela sommaren men motståndskraften har börjat sina lita tror jag. Gav foderjäst i kraftfodret nu i kväll. Tror det är bra till pälssättningen. Det tyckte inte Thora. Blä. Äckligt.:confused: Ville inte äta upp.:eek:
 
Sv: Märker ni att hästarna blir tröttare på hösten

Jag ger alltid mina extra B-vitamin vid pälsfällning och pälssättning. Men nog är de tröttare. Dock är det väldigt individuellt. En del blir markant slöare och en del märker man knappt någon skillnad på. Jag tycker mig märka att ju mer päls de sätter ju slöare blir de. Jag har haft alla varianter av päls på mina islänningar. En del sätter jättemycket päls och lång sådan medan andra sätter kort, mjuk päls som ett fullblod och så finns det alla varianter däremellan.

Tänk också på att ge ordentligt med B-vitamin till alla unghästar på hösten! Det behövs för att undvika tex knäledsupphakningar. Ett år lät jag bli detta på hösten och tänkte att de får ju vitaminer och mineraler året om så det borde räcka och som ett brev på posten fick ën ettåring knäledsupphakning. Efter en månads överdosering av B-vitamin gick det över men det var en läxa jag lärde mig och efter det återgick jag till att ge B-vitamin from september. Brukar köra med flytande sådan, vilket är dyrt. Köper en 25-litersdunk och det kostar 1700 kronor. I år kör jag med foderjäst just nu i alla fall. Hoppas det är lika effektivt! I äldre hästböcker står det att man skall fodra med äpplen och morötter vid pälsfällning och pälssättning vår och höst. Jag ger det också men äpplena brukar vara slut till våren så då blir det bara morötter.
 
Sv: Märker ni att hästarna blir tröttare på hösten

Öppnade den flytande B-vitaminflaskan i går. Svindyrt, men funkar ju för mig som bara har en häst. Ska testa med lite extra morötter och äpplen.

Thora, tror att de flesta exemhästar har en rysarperiod just nu. Det brukar vara så här i september. Tror att det beror på att gräset vuxit en hel del sedan regnen, samt att knotten är som galna just nu. Vi trevar oss fram i ett mörkt stall på kvällarna för att inte släppa in de små läbbiga.

OA
 
Sv: Märker ni att hästarna blir tröttare på hösten

De islandshästar jag haft har varit mer eller mindre hösttrötta.
Svala tappar gång och vilja när hon börjar sätta vinterpäls i augusti/september. Hon piggnar till när kylan kommer.
Askja påverkas inte lika mycket men visst blir hon svettig och flåsig när hon springer nu i värmeböljan.
 
Sv: Märker ni att hästarna blir tröttare på hösten

Med min häst är det lite si och så med årstider. Vintern brukar han och de andra hästarna i mitt stall vara ganska pigga och lite på våren också.
Men sommaren kanske det blir lite jobbigt med tanke på alla flugor, mygg och knott!
Min häst blir liksom OlleAtlas ganska trött i och med att han fäller och sätter vinterpäls.:)
 

Liknande trådar

Utrustning Den här tiden på året är min häst, som många andra, väldigt skavkänslig. Hon får bland annat skav på halsen av tyglarna. Jag använder... 2
Svar
26
· Visningar
878
Senast: TinyWiny
·
  • Artikel Artikel
Dagbok Himlen är stjärnklar, det har blivit februari. Snart är det vår. Som så oändligt många gånger förut är det dags att släppa in hästarna... 2
Svar
24
· Visningar
3 138
Senast: Cattis_E
·
Ekonomi & Juridik Jag har ett ämne som jag gärna vill höra andras synpunkter kring då jag själv inte riktigt vet hur jag ska tänka, hittade ingen annan... 2
Svar
36
· Visningar
3 699
Senast: 13579vas
·
Hästmänniskan Hej! Vill nog egentligen mest skriva av mig, det känns tungt och jobbigt och vet inte hur jag ska tänka. Jag har haft egen häst...
Svar
16
· Visningar
2 412
Senast: Edla
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Dalmatiner
  • Uppdateringstråd 31
  • Valp 2025

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp