Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Hästar behöver mörker precis som människor och ska inte sova med någon lampa tänd. Det stör djupsömnen även om man inte märker det speciellt.
kanske för att det finns strö i boxarna?
Hästar vill ju ligga torrt och gärna mjukare än knölig hage.
kanske en förklaring, och även ett tecken på mycket trygga hästar!
Har en liten svag lampa tänd som inte ger mer sken än en sommarnatt. Har den mest för att jag ska slippa famla efter lysknappen på morgonen.
Tror inte det har någon betydelse för hästarna på box faktiskt, så länge det inte är alldeles för ljust sken.
Möjligen att de som har moderna lösdrift med foderautomater kan behöva lite ledljus.
Att dom måste ha mörklagt tror jag inte på.
Människan måste inte heller ha det.
Jag sover bra vilket som,så det är nog väldigt individuellt.
Som svar på någon annan...
En väns hästar sover i sina uteboxar på natten. Efter kvällsmaten runt 21.00 så går dom "in" och gör natt. Kommer ut på morgonen runt 04-05.00.
Bara hennes och "Nicke´s" hästar som gör så då...
Fast för människors del så är det ju faktiskt bevisat att det sliter på kroppen om man aldrig sover när det är mörkt...
Fast för människors del så är det ju faktiskt bevisat att det sliter på kroppen om man aldrig sover när det är mörkt...