Nosgrimma, varför det?

  • Utrustning
  • Trådstartare Trådstartare lolly
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 131
  • Visningar Visningar 8 830
L

lolly

Hej. Diskuterade med min stallkamrat om vitsen med nosgrimma. Ingen av våra hästar krånglar med munnen och är 11 resp 14 år gamla. Vi promenadrider för det mesta. Vi tog av dem och det fungerar hur bra som helst vad vi kan märka. Kan ni som har lite djupare kunskaper dela med er om vitsen med nosgrimma och i vilka sammanhang?
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

Nosgrimma har man för att stänga igen munnen. Inom travet har man nosgrimma på heta hästar och drar då åt så hårt man kan. På ridhästar verkar det mest vara modet som styr vilken nosgrimma man väljer, hopphästar har tex ofta pullar, för att inta tala om alla ridhästar som har aachen och inte ens behöver det! Jag tycker man ska ha så lite grejer som möjligt på hästen.
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

Nosgrimma har man för att det är snyggt! :angel:
Variation är bäst, ibland utan, ibland engelsk, ibland remont. Alltid så löst spänd att den inte påverkar hästen nämnvärt.

Visst, jag har någon gång dragit åt en remontgrimma lite hårdare, men aldrig mer än att 2 fingrar ryms under den på nosryggen. Det kan vara en bra korrigering om hästen får för sig att flippra med bettet, men det ska vara under MAX ett par ridpass. Man ska dock vara säker på att det inte är något som är fel innan man gör det!

Tyvärr är det normala att man ALLTID har nosgrimma, och den dras åt till det tar stopp, varje ridpass...:crazy:
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

håller med...Tog av nosgrimman på min häst för några år sedan (då hon var 2år) och det har fungerat bra utan...Iofs så har jag grimman under men det blir inte samma sak som en nosgrimma. Tycker verkligen synd om de hästar som de alltid späns åt till max
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

min häst går knappt att styra utan nosgrimma.. :confused:
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

lolly skrev:
Hej. Diskuterade med min stallkamrat om vitsen med nosgrimma. Ingen av våra hästar krånglar med munnen och är 11 resp 14 år gamla. Vi promenadrider för det mesta. Vi tog av dem och det fungerar hur bra som helst vad vi kan märka. Kan ni som har lite djupare kunskaper dela med er om vitsen med nosgrimma och i vilka sammanhang?

Nosgrimman är till för att fixera bettet på rätt plats i munnen... har jag läst mig till. Tyvär används den mer idag åt att dra ihop hästens mun. Man har då glömt att hästen gapar av en anledning, obehag av något slag.... Har man tex ett tvådelat bett som är något lite för långt för hästens mun så pekar det upp i hästens gom och där har hästen en "gapa reflex" så då kan den ju inte kontrollera gapandet... Det blir ju då rätt så elakt att dra ihop munnen med en nosgrimma och rida på :( Sen läste jag att 80% av de mun/tandproblem hästar har kommerifrån nosgrimman...(har fått detta ifrån Anders Erikssons film om tömkörning kom jag på nu, fick fundera ett tag på var jag läst det - hört ska det alltså vara :idea: )

Jag rider inte med nosgrimma. Förutom i distans för då har jag ett träns med löstagbart bett och när jag tar av bettet samt sidostycken så är resten av "tränset" en grimma... Sen finns det ju de som har nosgrimma för att det är snyggt, men då dras den ju inte åt utan sitter löst.

Inom western, distans och en del inom galoppen har man ju inte nosgrimma ialla fall! :banana:
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

pinky skrev:
Nosgrimma har man för att det är snyggt! :angel:
Variation är bäst, ibland utan, ibland engelsk, ibland remont. Alltid så löst spänd att den inte påverkar hästen nämnvärt.

Är precis av samma åsikt :D

Det är snyggt - men inte nödvändigt.
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

min häst blev tokig om du red med nosgrimma när jag fick honom. Anledningen är att han var riden på kandar och hade jätte stora bettskador i munnen, slemmhinne förendringar, slitningar i käken, listan kan göras lång... självklart hade han gått och "shebblat" med bettet för att lägga det där det gjorde minst ont, detta löste hon med att dra åt den hårdare. då vart han het eftersom det drogs åt runt nosborren och det kom inte in tillräckligt med luft i lungorna. Nu rids han på ett tredelat bett som sitter ganska långt ner då han får lägga det på platts i munnen och ta eget ansvar och bära det själv. kan då ej ta det och sticka så att säga... i hoppningen använder jag pullarnosgrimma just för att remmarna inte ska täcka för luftgångarna till nosborrarna så han kan andas fritt och få in mer luft samt orkar mera :)
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

Mirraya skrev:
Inom western, distans och en del inom galoppen har man ju inte nosgrimma ialla fall! :banana:


Det där stämmer inte helt, det finns många som tävlar distans som rider med nosgrimma!

Bland annat jag själv, på den ena hästen. Varför? Jo, för att det finns så många hästar runtomkring och jag har en het häst. Rider dock utan ofta hemmavid, men som sagt: På tävlingar får säkerheten gå i första hand och jag väljer hellre min pullargrimma än att behöva byta till skarpare bett. (Rider nu på tredelat och vill att det ska fortsätta fungera!)
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

Ja som du kanske vet så tog jag helt sonika
bort nosgrimman på islandsvalacken som jag
köpte. Ägarinnan fick panik och e-postade mig förtvivlat x fler, om att det inte gick. Hästen skenar osv.
Den var så hårt åtsatt så att jag är rätt säker på att
luftvägarna blev förminskade och att det var därför som hästen fick panik och skenade.
Sidostyckena på tränset var alleles för korta
han hade sår innaför mungiporna!!:eek:
Så där hårt åtspänt hade han haft det i minst 6 år.

Nosgrimma är vanligt till Islandhäst-sträns pga att det inte brukar vara något pannband, det är meningen att
nosgrimman skall hålla bettet på plats.
Fram med pannbandet och bort med nosgrimman
kan man tycka.

Hästen har aldrig skenat med mig eller någon
annan av dem som ridit, inte med dig heller Lolly va? :-)!!
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

Krasux skrev:
Det där stämmer inte helt, det finns många som tävlar distans som rider med nosgrimma!

Bland annat jag själv, på den ena hästen. Varför? Jo, för att det finns så många hästar runtomkring och jag har en het häst. Rider dock utan ofta hemmavid, men som sagt: På tävlingar får säkerheten gå i första hand och jag väljer hellre min pullargrimma än att behöva byta till skarpare bett. (Rider nu på tredelat och vill att det ska fortsätta fungera!)

Ok, lägg in ett "de flesta" till i början av meningen då :) Inte meningen att hoppa på dig med detta felaktiga påstående! ;)
Det finns nog en och annan westernryttare med nosgrimma också. Jag hade pullargrimma på min dam första hopplektionerna jag tog också för hon var het. Nu behövs den inte längre. Så jag håller absolut med. Säkerheten först.

Självklart ska man använda de hjälpmedel som finns, men det är ju en fördel om man vet hur de skall användas och varför man använder dem? Många har också nosgrimma för att den följde med tränset.
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

Mirraya skrev:
Ok, lägg in ett "de flesta" till i början av meningen då :)

Många har också nosgrimma för att den följde med tränset.


Perfekt!!;)

Och absolut, jag håller med dig. Det är nog få som egentligen tänker på hur och varför man har som man har gällande utrustning.:bump:
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

Min häst har ett ledat bett. Hon är inte het men pigg. Har inga problem att stanna henne när jag vill utan nosgrimman.Har dock inte provat när en älg kommer. Jag tycker det är snyggt utan nosgrimman och så lite på det vackra huvudet som möjligt. Kanske blir nästa steg ett bettlöst träns. Har provat på en annan ponny tidigare.:rofl:
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

hmm jag lärde mig som liten att
man har nosgrimman för att inte hästen ska öppna munnen och ta tag i bette :confused:

själv har jag ingen nosgrimma tycker den är onödig:rofl:
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

vickis-pajala skrev:
för att inte hästen ska öppna munnen och ta tag i bette :confused:


Det fick jag oxå lära mig att så var det.
Men efter 9 år med egen häst så har jag fått lära om.

Jag har 3 st hästar.
På min första så hade jag nosgrimma i några år men jag fick ständigt byta runt för han fick hela tiden skav på nosryggen. Till slut så tog jag bort nosgrimman o upplever faktiskt att han lyssar bättre på bettet utan.

På min andra så hade jag nosgrimma första veckorna men han lyssnade inte alls. Efter ett par bettbyten och avlägsnande av nosgrimma så går han riktigt bra.

På den tredje så har jag aldrig testat nosgrimma och tycker att han lyssnar fint ändå.

Den enda funktion jag någonsin upplevt att en nosgrimma har haft är att störa bettet. dessutom så är den i vägen när hästen äter och dricker.
 
Senast ändrad:
Sv: Nosgrimma, varför det?

Jag har nästan aldrig nosgrimma när jag rider, och de gånger jag har det sitter den bara där för att jag tycker den är fin:D
Att dra åt nosgrimmor om den känsliga stackars nosen har jag aldrig upplevt att det behövs. Kände en förut som drog åt achenremmen alldeles för hårt så hästen slutade helt av egen kraft att hålla igen munnen utan underläppen flaxade som en tok när den travade. Då tyckte hon att lösningen var att dra åt den lite till om hon kunde. :confused:
Men med lite luft mellan nosrygg och grimma skadar den inte utan är en smaksak:)
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

KL

Och ändå finns det belägg för att utan nosgrimma går till överdrift en del och rent av motverkar bettets och huvudlagets effekt och position. Senast var i Ridsport krönikan för några nummer sedan, då detta kommenterades.

Nosgrimma som används rätt, spänns inte åt för hårt, (även om det stämmer att alltför många drar åt för kung och fosterland, inklusive tränare, och det är SORGLIGT). Rätt spänd hjälper den både huvudlag, sidostycken och bett att stabilisera sig, därmed verkar huvudlaget/bettet osv i sig mer samsidigt och humant på hästen. tex är det mindre risk att man vid ett starkt tygeltag drar halva bettet snett i hästens mun vilket är mycket troligare utan en nosgrimma som stabiliserar.
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

Jag rider alltid med nosgrimma, pullar, remont eller engelsk. Det blir som mackan skriver bara ostabilt utan.
 
Sv: Nosgrimma, varför det?

nosgrimma har ingen som helst betyldelse bara hemskt för hästen tycker jag .. ta bort den bara ...
 

Liknande trådar

Utrustning Jag har funderat lite på detta med hackamore. Det fungerar ju genom att det dras åt runt hästens huvud när man drar i tyglarna. Hur...
Svar
18
· Visningar
1 618
Senast: Badger
·
Utrustning Hej! Jag har nu ridit på ridskola i ett år och tycker verkligen att det är helt fantastiskt. Jag känner att jag börjar få en djupare...
Svar
9
· Visningar
702
Senast: cowgirl81
·
Hundhälsa Min första hund är nu 11 år (dvs hon är den äldsta hunden jag än så länge har haft), och hon har under åren använt sina tänder en del -...
Svar
2
· Visningar
551
Senast: Jeps
·
Ridning Hej hallå. Lite pinsamt men måste ändå fråga, har någon några bra grundläggande övningar för att hoppningen ska gå bättre? Jag har...
Svar
3
· Visningar
748

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp