Sv: Nosgrimma...
Jag skulle tro att denna kombinationen ger maximal MAKT över hästen. På grund av smärta, inte funktion.
För att börja med bettet: Det är ett bett med kindkedja. Var ligger kedjan? I kindkedjegropen. Var ligger den lägre remmen från nosgrimman? På samma ställe såvitt jag förstår. Känn efter på en hästs hud i kindkedjegropen hur tjockt är det innan benet kommer? (Som papper ungefär)
Vad händer om hästen försöker gapa även det minsta lilla? Det blir tryck på en hel del ställen, dels i kindkedjegropen där både kedja och läderrem "samsas". Den nedre nosremmen drar i den övre och det blir tryck där de möts, antagligen även där repdelen fäster under hästens huvud.
Och gapa tar jag för givet att hästen kommer att göra, varför skulle ryttaren annars ha satt på den den nedre remmen som borde vara helt överflödig.
På Islandshästtävlingar blir man diskvalificerad om man betslar på detta sätt. (Med nosgrimma som knäpps i kindkedjegropen i kombination med användande av bett med kedja)
Jag tycker att det är kränkande mot hästen. Ridning skall handla om samarbete och glädje, inte smärta, tvång och lydnad.
Fler borde tänka efter vad olika bett och nosgrimmor får för teknisk inverkan på hästen och inte bara använda saker för att andra gör det, eller av gammal vana.
Jag har rekommenderat dessa två sidor förut och kommer fortsätta med det..
www.sustainabledressage.com visar tydligt funktionen av olika bett och nosgrimmor och
http://www.nevzorov-haute-ecole.com/ Min nye idol Alexander Nevzorov. Jag såg hans film och grät över hur hästar behandlas och jobbar nu stenhårt med mig själv för att kunna rida lika bra utan bett som med.
Om ni inte orkar leta runt så länkar jag lite. VARNING!! Letar ni runt själva så var beredda på att det är många groteskt hemska bilder. Bland annat bildgalleriet Corrada varnar jag för där en tjurfäktarhäst stångas ihjäl.
Bilder från hopptävling. Läs texten också.
http://www.nevzorov-haute-ecole.com/en/horse_revolution.php?sid=57&id=187
Bilder från ridning utan träns, och bitvis utan sadel (missa inte att det är många sidor!)
http://www.nevzorov-haute-ecole.com/en/photogallery.php?gid=17