R
Raderad medlem 6459
Haha! Jag skulle få totalt sammanbrottDu skulle se min skärm!Ständigt randig av pushar från Omni, GP, GT, Expressen, DN, Aftonbladet, SvD och Sydsvenskan. Tror t o m att jag har ljud på nästan alla
![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Haha! Jag skulle få totalt sammanbrottDu skulle se min skärm!Ständigt randig av pushar från Omni, GP, GT, Expressen, DN, Aftonbladet, SvD och Sydsvenskan. Tror t o m att jag har ljud på nästan alla
![]()
Ja, jag skrev ju handhavandefel.Fast det är ju bara att stänga av pushnotiser i inställningar?
Svt, sr, lokalblaskan och emellanåt dn.Ni som läser nyheter på internet, vilka sidor läser ni?
Jag kollar svenska nyhetssidor 1-2 gånger i veckan och då oftast aftonblaskan eller expressen. Ibland dn och kanske mest svt.
Men gillar inte upplägget riktigt, de två första är röriga och sällan med konkret info.
Finns det nån bra sida ni kan rekommendera? Ej betalsidor
Precis! 60 döda på Medelhavet häromdagen, råkade jag få en notis om. Pga någon ny, ännu inte färdigtystad prenumeration. Jag fattar att jag måste tänka på sådant ibland, men jag vill ha någon sorts inflytande över när jag gör det.Jag fattar precis! Har aldrig förstått folk som har omniappen med notiser påslaget, jag hade stressat sönder på en gång. Blir stressad av vänner som har den för deras telefoner vibrerar hela tiden, så tittar de på den och säger typ "oj då, fem döda i X". Vem vill ha sånt direkt in i telefonen!?
Jag brukar dock försöka plåga min omgivning med ljudet så lite som möjligt, kanske jag får tillägga. Träffar jag folk ligger mobilen aldrig på bordet, i väska eller ficka så att ljudet dämpas. Behöver heller inte ta upp och kolla vad varje ljud betyder. Desensibilisering, kanskeJa, jag skrev ju handhavandefel.
Men jag tror iofs jag lyckades med det, men ändå blev stressad.
Att ha ljud på sådant borde typ vara straffbart! När min mobil var ny, lät den varje gång någon gjorde något alls på nätet, vilket fick mig galen på ungefär en kvart.
Min fetning. Det är det här jag uppskattar! Jag får information utan att aktivt behöva leta upp den själv och jag tycker att nyheterna på omni är seriösa, inga clickbait grejer där inte.Jag brukar dock försöka plåga min omgivning med ljudet så lite som möjligt, kanske jag får tillägga. Träffar jag folk ligger mobilen aldrig på bordet, i väska eller ficka så att ljudet dämpas. Behöver heller inte ta upp och kolla vad varje ljud betyder. Desensibilisering, kanske
Jag tycker det är synd om du inte har Omni för att du inte vill ha notiserna som är lätta att stänga av. Den är en superbra sorterare åt en.
Ja, jag gillar också att de hänvisar mig vidare till både svenska och utländska medier som jag annars inte har daglig koll på, ifall jag vill fördjupa mig lite. Jag minns när appen kom, jag kände ÄNTLIGEN precis det jag väntat på.Min fetning. Det är det här jag uppskattar! Jag får information utan att aktivt behöva leta upp den själv och jag tycker att nyheterna på omni är seriösa, inga clickbait grejer där inte.
Notiserna stängde jag genast av. Jag har de flesta notiser avstängda, det är bara telefonsamtal, sms och messenger som får avisera på min telefon.
Jag skickade en korg runt bordet en gång och samlade in samtliga telefoner.Jag som tom blir galen när folk måste kolla vad deras barn/mammor/partners har på hjärtat ideligen medan man umgås.