Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
I samma rum, men inte tillsammans. Tamråttan skulle antagligen döda ökenråttan.
Skaffa en till ökenråtta istället, de är flockdjur och ska leva ihop. Det är även olagligt sedan den 1 juli 2003 att hålla gnagare ensamma om de är flockdjur. Samma sak gäller tamråttor, de ska vara två.
Nej det är inte alls olagligt om du har vuxna okastrerade hannar ensamma
Du rekommenderas att hålla dom isär istället enligt lagen och den delen vill du väl helst inte upplysa om.
Lagen har dessutom flera kryphål så att man lätt kan ha djur ensamma även om det skulle gå bra med en kompis
Luta dig inte mot lagen då du uppmanar till att ha okastrerade vuxna hannar isär + att om man enligt eget tycke anser att man tillgodose djurets behov av sällskap själv så får man ha det ensamt oavsätt om det är en hona eller hanne. Istället så skall du tala väl för att det är optimalt för djuret att ha så och själv har jag påverkat andra att ha två marsvin minst ihop.
En gerbil och en råtta är två helt skilda djurarter och skall inte bo ihop. Risken är att råttungen styker med (gerbilerna dödar råttan) och sedan mår en råtta bäst av att få bo med en annan råtta
Skaffa du en till gerbil istället och vill du senare ha råtta så skaffar du två sådana och sätter i en egen bur.
Jo det är sant iofs. Urdåligt Men tycker nästan en del verkar bry sig om att följa lagen, men inte värna om sitt djur. Så i de fallen kan det vara praktiskt att påpeka, iaf nu när hon inte nämnde könet på gerbilen.