Sv: Olympic sadlar???
Jag har haft en Olympic Jessica som jag trivdes mycket bra i och den låg mycket bra på hästen också. Men som förväntat växte hon ur sig den och jag bytte ut den efter ca ett halvårs användande.
Köpte min av en privatperson för 5600:- och då var den inköpt ett år tidigare så alla papper fanns. Den var då mycket sparsamt använt och i princip i nyskick då den hade varit hos en tjej som mestadels hoppade och det var också det som var själet till varför hon sålde den. Jag hade alltså sadeln i ett halvår och sålde den sedan för
5500-5600:- då komplett med tillbehör (nypriset på tillbehören var väll runt 400-500:-) Men jag hade verkligen sett till att den blev välvårdad under tiden och det visade sig också att det lönade sig, dessutom hade jag ju själv fått ett bra pris på den ifrån början.
Den finns bl.a. på
www.sadelsidan.se för 11 100:- då tror jag att de skickar med lite tillbehör, men kolla hemsidan för mer info.
www.erikshastshop.com säljer den för 10 900:-
Kaias
www.kaias.se har den också och det är där min (fd.) sadel var inköpt från i från början men jag minns inte vad de kostar där. Men du kan ringa Kaias och kolla, de är trevliga och har bra service!
Begagnad ligger den på ca 4500-7500:- beroende på skicket, ålder etc.
Kopierat från sadelsidan "Komplett serie sadlar som tillverkas i Argentinas förnämsta sadelmakeri med höga krav på precision och yrkesskicklighet. Ett kraftigt och smidigt läder garanterar lång livslängd på alla sadlarna. Bommen är av stålfjäderförstärkt trä, dock är Flexisadeln här ett undantag, dess bom består av en mycket flexibel, stålfjäderförstärkt syntetbom, därav namnet. Alla sadlarna har 3 års garanti på bommen och 1 år på läder och arbete. Mycket sadel för pengarna!
Tillverkas med de främsta tyska sadlarna som förebild. En sadel med "lagom" djup sits men ändå med gott stöd. Kraftiga, underliggande knävulster. Olympic Jessica är en sadel med mycket plats runt hästens manke och de ullstoppade kilbossorna ligger mycket väl an mot ryggen och fördelar trycket över stor yta. Detta är en sadel som brukar ligga väl även på "svåra" hästar, som man annars har problem med att finna en passande sadel till. Långa sadelgjordsstroppar.
Olympic Jessica finns i svart och brunt
Stålfjäderförstärkt träbom
Bomvidd normal, Vid, X-tra vid
Storlek 16" 17"
3 års bomgaranti och 1 år på läder och arbete."
Jag trivdes utmärk med den, den var skön och bekväm och allt sånt och kvalitén på den är helt okej men inte superbra. Du kan nog hitta en bra sådan sadel beg. för runt ca 6000:- men jag vet inte om jag skulle ge säga att den är värd de där 10 tkr som den ändå kostar ny, som sagt är det en trevlig sadel med ok kvalité men ingen Superkvalité.. jag tycker det är lite för mycket pengar för den ny.. hörde också av någon på buke att de var väldigt populära i början och då såldes relativt billigt men att priset sedan höjdes.
Om du ändå kan tänka dig att lägga ut 10 000:- på en sådan ny sadel kan du lika gärna köpa en beg. sadel för de 10´ som det är ännu bättre kvalité på.