De flesta i Tyskland gör ju själv dvs köp valfri äpplejuice och blanda med mineralvatten - klart!
Vill bara vara ordentlig och rapportera att det fungerade perfekt! Åtminstone för mig som inte druckit appletizer på snart ett år.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
De flesta i Tyskland gör ju själv dvs köp valfri äpplejuice och blanda med mineralvatten - klart!
Så bra!Vill bara vara ordentlig och rapportera att det fungerade perfekt! Åtminstone för mig som inte druckit appletizer på snart ett år.Jag är så lycklig nu!
Detta.Ja Radler och sen finns även något som heter Spezi som är underbart på sommaren
Typ en blandning av apelsinläsk och cola![]()
Ja dåDetta.
Vi var med mamma när hon spelade storbandsjazz i Tyskland när vi var små. Jag trodde att jag mindes fel att vi efter hemkomsten ett tag envisades med att blanda Fanta och Coca Cola och kände oss oerhört världsvana.
Men då var det väl så då.
Förekommer i Sverige också. Har periodvis haft det så på flera olika arbetsplatser. På min nuvarande hade vi tills nyligen en restaurang i huset som både levererade luncher och fika till möten. På en tidigare arbetsplats levererade husets restaurang t ex nybakad äppelpaj, fruktsallad eller något annat gott till fredagsfikat. Däremot har de inte levererat annat än bryggkaffe, mest av praktiska/ekonomiska skäl tror jag.Caféerna i Pristina hade "hemkörning" vilket jag verkligen kan sakna. Dvs innan ett möte på jobbet börjar så ringer man ner till caféet. Tio minuter senare dyker det upp en servitör i möteslokalen med en bricka kaffe. Då skulle jag slippa den odrickbara vätskan som kommer ur myndighetens kaffemaskiner. Tänk att istället få en rykande varm nybryggd machiato istället...
Några ställen hade tom ett eget café för att säkra tillgången på bra kaffe. Men möjligheten att få kaffet utburet från närmaste café var ovärderlig.
Det kan jag tänka mig att det gör. I Pristina var det däremot standardförfarande. Men så fanns det också en infrastruktur som möjliggjorde det. Dvs minst ett café var 100e meter med gott om anställd personal som kunde springa med brickor.Förekommer i Sverige också. Har periodvis haft det så på flera olika arbetsplatser. På min nuvarande hade vi tills nyligen en restaurang i huset som både levererade luncher och fika till möten. På en tidigare arbetsplats levererade husets restaurang t ex nybakad äppelpaj, fruktsallad eller något annat gott till fredagsfikat. Däremot har de inte levererat annat än bryggkaffe, mest av praktiska/ekonomiska skäl tror jag.
Prisnivån - och därmed vad man kan unna sig bygger ju på låga löner i serviceyrken (kanske bara dricks) och att vi (som turister i a f) själva har en jämförelsevis hög inkomst.Det kan jag tänka mig att det gör. I Pristina var det däremot standardförfarande. Men så fanns det också en infrastruktur som möjliggjorde det. Dvs minst ett café var 100e meter med gott om anställd personal som kunde springa med brickor.
Man kan också sakna att en kopp machiato kostade 1 EUR på de dyra ställena och hälften utanför stan.
Åh, demDet finns ju i Sverige med, är det inte Bonaqua som är så?![]()
Hmm, nu blev jag sugen på att prova det! Kan köpa en liten loka för att prova iallafall. Är det hälften av varje, dvs inte som saft, som gäller?Vill bara vara ordentlig och rapportera att det fungerade perfekt! Åtminstone för mig som inte druckit appletizer på snart ett år.Jag är så lycklig nu!
Jag brukar ta ungefär hälften av varje ja, sen kan man såklart justera efterhand.Hmm, nu blev jag sugen på att prova det! Kan köpa en liten loka för att prova iallafall. Är det hälften av varje, dvs inte som saft, som gäller?
Hmm, nu blev jag sugen på att prova det! Kan köpa en liten loka för att prova iallafall. Är det hälften av varje, dvs inte som saft, som gäller?
Hurra! Mer 'tizer åt folket!Vill bara vara ordentlig och rapportera att det fungerade perfekt! Åtminstone för mig som inte druckit appletizer på snart ett år.Jag är så lycklig nu!
Aha! Jag har sån där bravo äppeljuice som jag dricker på morgonen, så jag blev nyfiken på att testa det nu när jag ändå har detNä, jag köpte en sån där 2 dl koncentrat och fyllde på med 8 dl vatten.![]()
Det är så jag är van att dricka apfelschorle som det ju heter. Häll först upp juicen och sen toppar du med mineralvatten tills det smakar så som du vill ha det.Aha! Jag har sån där bravo äppeljuice som jag dricker på morgonen, så jag blev nyfiken på att testa det nu när jag ändå har det![]()
Prisnivån - och därmed vad man kan unna sig bygger ju på låga löner i serviceyrken (kanske bara dricks) och att vi (som turister i a f) själva har en jämförelsevis hög inkomst.
En kollega/kund i Spanien berättade att när kaffekapselmaskinerna kom så blev de populära eftersom det sammanföll med ekonomiskt svåra tider, vilket lät konstigt för mig eftersom kapslar är dyra jämfört med svenskt bryggkaffe. Men de jämförde med en euro för en kaffe på kafé.
När euron infördes i Italien så blev det ett väldans liv eftersom många kaféer tyckte att en euro var ett praktiskt pris för un cafè (dvs espresso). De flesta blev snabbt tvungna att gå tillbaka till tidigare prisnivå om cirka 70 cent.