Sidepull - träns

  • Utrustning
  • Trådstartare Trådstartare hopparen
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 21
  • Visningar Visningar 2 464
Ingen extra ring för tygeln? Varför ser det då ut att ligga en mindre, lös ring innanför den stora ringen? Har du klämmt på detta i verkligheten alltså?

Remmen över nosen är aningens mindre än en grimma (en grimma har bredare remmar och ger därför en mindre tydlig signal).
Den är i läder vilket gör att den ser betydligt stiligare ut än en grimma, dessutom är den som du säger mera åtsittande, vilket tar bort ett stort störningsmoment med att rida i grimma.

Byter man ut pannbandet och sätter käkremmen runt ringarna vid ganascherna istället får man troligen en betydligt stadigare "lindell" (bara en fundering jag har).
 
Alla bettlösa kan ju jämföras med grimmor om man vill. Fast det är bara ridgrimma (ett distansträns) som har samma spännen och utformning som en vanlig grimma (och denna gillar inte jag, eftersom den bara har en löpande rem under nosen som gör att den drar åt RUNT nosen istället för att lägga tryck enbart på nosen).

Själv syr jag mina bettlösa i en grimm-mild variant, just för att många hästar går att rida i grimma (och ju mildare, desto bättre). Det är nästan som att rida i grimma, men det är bättre anpassat för ridning (med en extra ring för tygeln, mindre spännen (storleksmässigt) och smalare remmar för ett elegantare huvudlag och sist men inte minst, annan design för att ligga stadigare).
 

Liknande trådar

Utrustning Hej hej! Jag letar sidepull just nu och undrade om det här hade någon hävstångs effekt? Förlåt i förväg om det är en dum fråga😅
Svar
14
· Visningar
1 355
Senast: iliedtoday
·
Utrustning Jag behöver ett par nya ridbyxor men har inte längre någon koll på vad som är bra märken eller vilken typ som är bäst. Jag provade ett... 2 3
Svar
52
· Visningar
2 295
Senast: Silje
·
Utrustning Min unghäst blir tre år iår och av olika anledningar är jag inte så sugen på att sko henne traditionellt, inte just nu iallafall. Men... 2 3
Svar
59
· Visningar
2 470
Senast: skiesabove
·
Utrustning Sitter å lurar på att införskaffa ett sidepull för att prova på grabbarna, men funderar på det här med designen på nosdelen Hur stor...
Svar
12
· Visningar
976
Senast: Shixle
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Uppdateringstråd 31
  • Kattsnack 11 🐈‍⬛🐈
  • Tråden för spår

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp