Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Dorinda skrev:Jag håller med veterinären.
Men sen hade jag snabbt slutat som medryttare hos dig om man inte ens får använd grejer som passar hästen och finns på plats bara för att dom var dyra. Och själv fått sitta med skitgrejer.
miamaria2 skrev:Hade en tjej som kom och provred min häst o ville vara medryttare. Problemet var att hon inte satt i balans mitt över hästen. Detta gjorde att sadeln kanade över åt höger. Det är ju inte bra vare sig för häst eller utrustning. Har man köpt en ny dyr sadel vill man ju att den ska forma sig efter en själv och inte någon annan.
Dorinda skrev:Men sen hade jag snabbt slutat som medryttare hos dig om man inte ens får använd grejer som passar hästen och finns på plats bara för att dom var dyra. Och själv fått sitta med skitgrejer.
HannaZ skrev:Sälj den ickepassande sadeln. Köp en billig begagnad sadel, som gärna är lite för bred. Lägg en fårskinnspad inunder och ha den som uteridningssadel.
Nikki o Fabian skrev:Tack för att det finns någon som har lite förståelse för det där med skilljd utrustning för ägare o medryttare.
Lord Owen skrev:Men jag är inte emot skilld utrustning? Jag skulle nog själv också göra så om jag hade en dyr sadel (vilket jag har, jag har en ST Esp) och inte ville att medryttaren skulle rida i den). Jag är emot att medryttaren ska rida i en sadel som inte passar hästen. En sadel som passar till medryttaren och jag har inget att klaga på.![]()
Nikki o Fabian skrev:Jag skrev det för att en del verkar reagera på att man är rädd om vissa saker. Jag startade tråden för att jag inte visste om 1h i veckan skadade med sadeln vi har nu, ville ha svar på det, men folk började disskutera andra saker.
HannaZ skrev:Kan ju tillägga att om den nya sadeln passar så kommer de förtvinade musklerna att börja byggas på igan och då kommer den gamla sadelm att passa ännu sämre/ge ännu mer tryck.
Dörav mitt tips att köpa en begagnad som är lite för bred och ha fårskinn emellan.
Nikki o Fabian skrev:Jag undrar hur många hästar det egentligen finns som verkligen har en helt perfekt sittande sadel?
aiquen skrev:Jag förstår inte hur man kan våga släppa ut medryttaren i skogen med HÄSTEN, om man inte vågar släppa ut medryttaren med sadeln? Vilken betyder mest, liksom?
Dorinda skrev:Jag resonerar lite anorlunda där, en bra sadel ska klara det mesta, den bör överleva att man rider ut i den. Sen håller sadlar länge, trolitvis längre än hästen kan ha den, just nu har jag en 5 år gamma sadel som är flitigt använd i alla väder på en hel del olika hästar. och sadeln är fortfarande inte i märkbart sämre skick än när vi köpte den, begagnad.
Hade jag en ny sadel skulle jag kanske inte rida ut i den i spöregn, eller slänga över ett överdrag, men annars får den följa med.
Bra saker är till för att användas.
Skickar ett PM med tips om sadeltyper då vi har några grövre hästar i stallet.