Skärmtid 2.0

Sen har ju även skärmarna en social funktion så småningom också. Då kanske de har egna telefoner också i och för sig, svårare att begränsa kanske?

Omöjligt att begränsa är det inte om man använder sig utav familjefunktionen som både Microsoft, Google och Apple erbjuder för sina konton. I korthet går det ut på att varje person har sitt eget konto som från början har en korrekt ålder inställd, en utav de vuxna kontona skapar en familj och bjuder in de andra kontona, vuxna som vuxenkonton och barn (under 18 år) som barnkonton. De vuxna kan sedan styra över barnkontona på olika sätt, ett utav dem är då skärmtid.
Detta kräver ju då att ett barn på sin egen telefon är inloggad med sitt eget konto, då fungerar det. Detta kan även fungera på datorer och spelkonsoler, förutsatt att varje person då alltid loggar in med sitt eget konto och att konton inte delas. Allra viktigast är att barnen inte har tillgång till lösenord för något vuxenkonto.

Det blir ju ett lite annat sätt att tänka på kring telefoner, datorer och olika konton. Men det har sina fördelar. En inte så liten fördel är att om barnen inte kan använda vuxenkonton, eller enheter som har vuxenkonton inloggade är att barnen inte kan göra köp med betalkorten som ofta finns kopplade till dessa konton för att betala för saker som Office-paket eller Apple Music. Det är superenkelt för barnen att göra köp och det blir lätt kostsamt, så jag rekommenderar verkligen att barnen har och använder egna konton (utan kort kopplade) på telefoner, datorer och spelkonsoler. :)
 

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp