Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Om man är superblek, finns det något bra contouring kit?
Anastasias puder i light to medium, skuggan i mitten är "askig" och skitsnygg på oss "nordiskt grundbleka" och när jag solar eller kör lite gyllene ton så tar jag lite mer bara, älskar det kittet, värt varje krona och lite till!![]()
Åh tack!
Jag ska kika på den.![]()
En BRA grå ögonskuggspalett med matta skuggor? Tips @nyponros ? bukes sminkexpertprisklass mellan.
Snygga! Märkte att det är svårt att hitta gråa matta skuggor. Sen då man beställer på nätet är det svårt att se hur skimriga de är. Lite får det vara men de jag har (i en palett)är nästan glittriga och det gillar jag inte!Haha vad söt du är. Tyvärr kan jag inte komma på någon palett att rekommendera som bara innehåller matta grå skuggor... jag använder inte mycket sånt själv utan kör på bruna toner för det mesta, de få paletter jag har med grå/svarta skuggor är mixade med skimmer i också. Men kan du tänka dig kalla bruna toner så rekommenderar jag verkligen urban decay naked2 basics.
Såhär ser den ut:
![]()
Riktigt bra kvalitet på skuggorna och helt matt. Lagom kompakt storlek och bra pris, 270 kr på kicks.se![]()
Om man är superblek, finns det något bra contouring kit?
Snygga! Märkte att det är svårt att hitta gråa matta skuggor. Sen då man beställer på nätet är det svårt att se hur skimriga de är. Lite får det vara men de jag har (i en palett)är nästan glittriga och det gillar jag inte!
Har klarblåa ögon,ljus hy och mörkt hår,kall i ton (utseende,inte humör)och klädstil. Därför har jag svårt för bruna toner. Använder mycket kall plommon,kalla rosa och lila nyanser.
Jag tror tyvärr att ABH contour kit är för mörkt för dig. Jag har det och den enda färgen jag kan använda är fawn, och highlighterfärgerna. De två andra contourfärgerna är för mörka. Och jag undrar om inte highlighterfärgerna också är lite mörka på dig. De är lagom på mig som är ljus men inte "extraljus" som jag tror du är?.
Om du inte känner att du måste ha ett kit så kan jag tipsa om mac harmony. Det är ett rouge men många som är ljusa använder det som contour. Eller Too faced milk chocolate soleil som är en ljus matt bronzer. Alternativt kan du kanske köpa fawn från ABH contourkit i refill-pan och sätta i en z-palette. (då kan du ju ha andra produkter i den också, tex makeupgeeks grymma rouge och ögonskuggor)
Finns på kicks.se![]()
@Tonto Du är så himla vacker!
Men du, om du kan tänka dig att beställa från uk så tror jag verkligen att makeupgeeks contour powder kan passa dig! De har två contourpuder för "porcelain" skin, ett som är kallt och ett som är varmt i tonen. Det kalla kanske funkar för dig? Break up heter det.
http://www.beautybay.com/cosmetics/makeupgeek/contourpowdercompact/
De har också jättefina rouge som också riktar sig mot porcelain skin.
![]()
http://www.beautybay.com/cosmetics/makeupgeek/blushcompact/
De finns i både compact och i pan.
Makeupgeek är verkligen super, jättefin kvalitet och dessutom cruelty free, paraben free, talc free och made in the US. De finns på endel svenska sidor också nu (madlady och craycray tex) men inte med lika brett utbud. Beautybay är säkert att beställa ifrån, det har jag gjort flera gånger.
Är det nån här som har testat refectocil för att färga fransarna/bryn? Jag har nämligen köpt det men är lite nervös över att testa förta gången.. Några tips?![]()
Fin sminkning! ! Sökte lite på milani brow. Var inne på kicks för ett tag sedan och blev målad med Anastasias brynskugga i soft Brown. Frågade om pomaden men hon föreslog skuggan då hon ansåg pomaden för kraftig för mig. Har inte handlat än då jag känner mig osäker på rådet, och ska färga håret framöver och tveksam över färg.Såhär såg jag ut igår:
Jag använde anastasia beverlyhills ögonskuggor från en liten palett jag plockat ihop på kicks hemsida.
På kinderna har jag NARS douceur och anastasia beverlyhills contour kit.
På läpparna har jag rebecca stellas lipliner i pampered och anastasia beverlyhills lipgloss i undressed.
Ögonbrynen är milanis stay put brow color i natural taupe. Riktigt bra alternativ till ABH dip brow och borsten som kommer med på köpet är riktigt riktigt bra! Kostar 145 kr som set (till skillnad från ABH som kostar 255 kr utan borsten)
Någon här som gör fransförlängning regelbundet? Är det värt pengarna? Vad har ni för material?
Någon här som gör fransförlängning regelbundet? Är det värt pengarna? Vad har ni för material?