P
Petra86
Det finns ju ett par trådar där stallägare kan berätta skräckhistorier om inackoderingar. Men jag skulle vilja höra om ni har erfarenhet av det omvända - stallägare som inte sköter sig?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Sanningen är den att eftersom stallägaren alltid har sista ordet så blir det sällan bra om man som inackordering kräver att stallägaren skall ändra på sig med stöd av kontrakt.
Jag skulle vilja se det stallet där hästägaren gått till tinget för att klaga på stallägaren och sedan stått kvar i stallet! Ang maktmissbruk, ja självklart! mitt stall, mina regler!!!
Håller med om mitt stall - mina regler, inget snack om det MEN då får jag som stallägare helt enkelt säga upp min hyresgäst. Det behövs inga särskilda skäl för att säga upp någon men man måste hålla sig till den uppsägningstid som är överenskommen.
Många hyresgäster bråkar, tjafsar och tror att de kan styra och ställa med det mesta och förstår inte, eller blir ibland väldigt förvånade, när man till sist tröttnar och säger upp dem. Det är ju samma på andra hållet: tycker man att allt i stallet är skit inklusive stallägaren och dennes agerande så ser man väl till att säga upp sig därifrån illa kvickt istället för att bråka och må dåligt![]()
Självklar så krävs det av båda parter att man är seriös, uppriktig och tillmötesgående, för allas trivsel, stallägare, hästägare och framför allt hästar. Dock vill jag påtala detta att många tror att stallet skall drivas i demokratisk anda vilket inte är fallet i ett privatstall. Stallägaren gör upp regler som de som hyr måste följa och det betyder att man som inackorderd inte kan ändra på regler för att man hetsar andra stallgäster att klaga i tron om att är vi bara tillräckligt många så går det. Det funkar kanske i politiken men inte i mitt stall!!! Den absolut största njutningen med eget stall är just att jag får ha det på mitt sätt! Och finns det andra som vill ha det på samma sätt så är dom välkomna att stå hos mig.