Storlek på träns

Bukefalos 30 år!

miumiu

Trådstartare
Ska vänja in bett på min ponny född -21 i höst och har börjat titta lite på träns. Grejen är den att jag inte har en susning om vilken storlek han ska ha. Är rätt sugen på Dyon Working Collection med snabbknäppen för bettet (tänker att det kan vara käckt), har fattat det som att dom är rätt stora i storlek? Någon med erfarenhet som vill uttala sig?

Jag velar mellan ponny och cob då. Hästen är D-ponny, men med ett ganska litet huvud. Drar oftast ponny i grimmor, men har börjat gå över lite på Cob. Men då får man liksom spänna dom på hålet längst in.
 
Mät med ett måttband över nacken från mungipa till mungipa och dra av för storleken på 2 bettringar, då kan du mäta på olika träns och se vad som passar. På en så ung häst hade jag mätt så att tränset är på ett av de inre hålen i sidostyckena så att man har goda marginaler att spänna ut vartefter hästen växer.
 

Liknande trådar

  • Fodervärdsavtal och utrustning
  • R
    Vem hjälper hjälparen?
  • Dags att gå vidare?
  • Häst går inte att hämta i hagen. *långt*

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp