Nu vill regeringen avlyssna högriskmän för att hindra mäns våld mot kvinnor. Det skulle säkert ha någon effekt även om många inte utmärker sig så att de skulle definieras som högrisk innan de gjort något.
Samtidigt har man ändrat regler för kvinnojourer och skyddade boenden så att många fått svårt att leva upp till kraven utan fått lägga ner. Detta trots att alla aktiva i verksamheterna sa att det var helt fel väg att gå.
Det som verkligen skulle hjälpa är möjligheter för våldsutsatta kvinnor att få en egen bostad. Förutom att det är bostadsbrist på många ställen i landet så är många kvinnor även utsatta för ekonomiskt våld och därför betalningsanmärkningar och annat som försvårar för dem att få egna boenden.
Intressant att du och många andra inte ser skillnad när rapporten nu inkommit efter "Operation BETA" som gett färre dödade kvinnor inom våld i nära relationer.
Självklart är inte arbetet slutfört iom detta MEN det visar att sen nuvarande regeringen är PÅ RÄTT VÄG !
Det bara fortsätter komma positiva besked på insatser startade av nuvarande regering !
